ARTS & AI

PROJEKTADATOK
2023-3-HU01-KA210-YOU-000181250 számú Művészetek&AI című Erasmus+ Kis léptékű ifjúsági partnerségek (KA210- YOU) projekt.
Helyszín: Magyarország, Románia
Időtartam: 18 hónap
Partnerek: Interregió Fórum Egyesület, Hargita Megye Tanácsa
A projektet az Európai Unió finanszírozza.
A PROJEKT CÉLJAI
– A helyi fiatal művészek készségeinek fejlesztése annak érdekében, hogy a mesterséges intelligencia (MI) ne ellenség, hanem eszköz legyen munkájuk során.
– Az oktatás élménnyé alakítása, a kulturális és művészeti tevékenységek gazdagítása visszajelzések és együttműködés révén.
VÁRT EREDMÉNYEK
– Oktatási anyagok, amelyek hozzájárulnak a MI-eszközök segítségével fejleszthető kompetenciák elsajátításához.
– Műhelymunkák fiatal művészek számára, hogy fejleszthessék MI-vel kapcsolatos készségeiket.
– A résztvevők nemzetközi mobilitási élményben részesülnek, amely során megismerhetik egymást és közösen alkothatnak MI segítségével.
Napjaink egyik legnagyobb kihívása az, hogyan fogja a mesterséges intelligencia átalakítani a munka világát, illetve hogyan fogja befolyásolni a művészetet. Gyakori kérdés, hogy a MI miként fogja „elvenni” az alkotók munkáját, amikor valójában a MI csupán egy eszköz (mint egy telefon vagy számítógép), amely segíti a hatékony munkavégzést.
A megfelelően kialakított programok nagy segítséget jelenthetnek a művészek számára, ezért is fontos, hogy a gyorsan változó világunkban – amelyet többek között a mesterséges intelligencia is alakít – a célcsoportunk megtanulja, hogyan tudja ezeket az eszközöket hatékonyan használni saját tevékenysége során. Ezt a digitális átmenetet a partnerség által kidolgozott oktatási anyagok és a nemzetközi mobilitási esemény segíti elő.
A munkaerőpiacon egyre nagyobb igény mutatkozik olyan szakemberek iránt, akik képesek a mesterséges intelligencia használatára, ezáltal a műhelymunkákon részt vevő fiatalok elhelyezkedési esélyei is növekednek.
A tudás átadásához nemformális tanulási módszereket fogunk alkalmazni, amelyek lehetővé teszik a fiatalok számára, hogy MI-t használjanak munkájuk során, valamint fejlesztik a résztvevők egyéb kompetenciáit is. A nemformális tanulási módszerek a kritikus gondolkodást és a vállalkozói készségeket is fejlesztik. Az együttműködésen alapuló visszajelzés pedig hozzájárul egy olyan kreatív közösség kialakításához, amelynek tagjai támogatni tudják egymás munkáját – mind az alkotási folyamatban, mind a munkaerőpiacon.
A PROJEKT CÉLCSOPORTJAI
A projekt elsődleges célcsoportját azok a fiatalok alkotják, akik a vizuális kreatív iparágakban dolgoznak, és képesek MI-t alkalmazni különféle tevékenységeik során. Pontosabban, a projektünk fő célcsoportja a kulturális örökséghez vagy funkcionális területekhez kapcsolódó vizuális kreatív iparágakban tevékenykedő fiatalokból áll.
Ugyanakkor a kreatív iparágak fogalma helyi szinten igen széles célcsoportot fed le, mivel magában foglalja a kulturális örökséggel dolgozó vizuális és auditív alkotókat is (pl. zenészeket, gyöngyfűzőket). Emellett ide tartoznak a művészek (pl. előadóművészek), médiatartalom-készítők, valamint a funkcionális területeken dolgozók is, mint például a szoftvertervezők, ipari formatervezők stb. Olyan képzési anyagok kidolgozása, amelyek minden területet lefednek, meghaladja a projekt kereteit, ezért erre nem kerül sor – ezzel biztosítva a tanulási folyamat minőségének megőrzését.
Ennek ellenére, bár a tervezett képzési anyag nem kifejezetten ennek a széles célcsoportnak készült, számos része más művészeti területeken is jól alkalmazható lesz.
PROJEKT HÍREK
Megjegyzés:
Az Európai Unió finanszírozásával. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az EACEA nem vonható felelősségre miattuk.
MODULOK


