Szeretetre, befogadásra és széleskörű összefogásra van szükség

Jó hangulatú roma konferencia a megyeházán

Második alkalommal szervezték meg a „Dream Road” Roma és Mélyszegénység Konferenciát és Műhelymunkákat a csíkszeredai megyeházán április 12-én és 13-án.

András Lóránd, Hargita Megye Tanácsának mélyszegénység-munkacsoportjának koordinátora elmondta, a munkacsoport és a konferencia célja a társadalmi felzárkóztatás lehetőségeinek felkutatása, valamint a felmerülő problémákra megoldási választ adni.

Bíró Barna Botond, Hargita Megye Tanácsának alelnöke hozzátette, a döntéshozók feladata fejlődő közösségeket építeni.

– Az elmúlt években több települést is megvizsgáltunk. Felmerül a kérdés, lehetséges-e békés együttélést kialakítani azokon a településeken, ahol a települések határában mélyszegénységben élnek csoportok. Betudjuk-e temetni az árkokat és hidakat építeni, amelyek az elmúlt időszakban egyre csak mélyültek. Azokon a településeken, ahol van egy mélyszegénységben élő réteg és a hagyományos települési közösség között a távolság nő. Amennyiben a közösségek egymástól távol vannak, nemcsak térben, az árkok mélyülnek és egyre nehezebb lesz ezeket átlépni és kapcsokat keresni. Ezt közösen tudjuk felszámolni úgy, hogy közben a saját előítéleteinket is lebontjuk – tette hozzá az alelnök.

Borboly Csaba, Hargita megye Tanácsának elnöke kiemelte, a hivatal dolgozik a fejlesztéseken, beruházásokon, de a legfontosabb az ember.

– A munkacsoportunk azon dolgozik, hogy mindenki megtalálja a saját helyét, mindenki teljes jogú tagja legyen a társadalomnak. Szükség van arra, hogy a mélyszegénységről beszéljünk. Azt látjuk, hogy válságból válságba esik az egész világ és felszínre kerülnek a problémák. Azt kívánjuk, hogy a kidolgozandó Hargita megyei modell elérje célját és példaértékű legyen – emelte ki Borboly Csaba.

Az előadások az alábbi linken tekinthetőek vissza: https://www.facebook.com/hargitamegye/videos/1703505543329144

Hargita Megye Tanácsa elkötelezett a mélyszegénységben élő közösségek társadalmi felzárkóztatása ügyében. Idén is egy széleskörű szakmai konzultáció keretében kerülnek feldolgozásra a különböző témakörök. A „Dream Road” projekt az Interreg – Danube Transnational Programme – finanszírozása révén jön létre, célja, hogy a roma közösségek körében pozitív előjelű változást generáljon. A konferencia során elismert kutatók, szakemberek igyekeznek kutatások, jó példák és szakpolitikák mentén perspektívába helyezni az alábbi szociális témákat: lakhatás, roma emancipáció, együttélés, diszkrimináció.

Kedden Hargita Megyéért Emlékéremmel díjazták Bodor Emesét, aki 20 éve, önzetlen munkájával, a hátrányos helyzetben élő roma közösségek társadalmi beilleszkedését segíti. Ezt bizonyítja a somlyói tűzeset óta folytatott nagy erőfeszítéseket igénylő munkája is. Két hónapig több mint 60 sorsverte család összezárt mindennapjainak fáradhatatlan terelgetője.

Díjazásban részesült Isztojka Máté, aki néprajzosként társadalomkutató, ami sem saját közösségében, sem a tágabb székelyföldi roma közösségen belül nem mindennapi, az utóbbi évben több székelyföldi roma közösséget érintő tevékenységbe kapcsolódott be. A Somlyó utcai romák segítésében is részt vett, illetve a Hargita megyei mélyszegénység munkacsoport munkájába is bekapcsolódott.

Ioni Géza is átvehette a Hargita Megyéért Emlékérmet, aki 12 évig Hargita Megye Tanácsa kötelékében a roma közösség ügyeivel foglalkozott, tevékenységének középpontjában a különböző népcsoportok közötti együttélés jobbítása, a kulturális kapcsolatok erősítése volt. Muzsikusként a roma zenei kincs és az általános zenekultúra népszerűsítése volt a célja, minőségi szórakozást, kikapcsolódást nyújtani hallgatóságának. Ugyanakkor a roma életet, a kultúrát és a hagyományok értékeit népszerűsítette, minden követ megmozgatott a romák társadalmi beilleszkedése és az életszínvonala emelése érdekében.

Csíkszereda, 2022. április 12.