Meghosszabbítják a CD-ETA programot
Február 23-án került sor Hargita Megye Tanácsának szervezésében a helyi érintettek első találkozójára, a CD-ETA projekt új periódusa keretében.
A 2016 óta zajló projekt ugyanis az Interreg Europe programból egyéves periódusra szóló hosszabbítást nyert, 2021 októberétől kezdődően, 2022 szeptember 30-ig. A program célja a világjárvány során még jelentősebbé vált, mivel fő célkitűzése, a kulturális és természeti örökség digitalizálása, még nagyobb hangsúlyt kapott az elmúlt időszakban.
Mivel a COVID járvány, illetve az ehhez kapcsolódó korlátozások és biztonsági intézkedések a kulturális intézmények működése elé is jelentős akadályokat gördítettek, a CD-ETA projekt új periódusában a nemzetközi együttműködés célja összegyűjteni és megosztani azokat a módszereket, digitális és egyéb megoldásokat, amelyek a pandémia időszakában a kulturális intézmények működését segítették.
A projekt új szakaszának kivitelezése során online, térségek közti tematikus szemináriumokra kerül sor. Célja a résztvevő szervezetek közötti tapasztalatcsere a COVID válság kihívásaira vonatkozóan. Ugyanakkor lehetőség lesz virtuális tanulmányút keretében megismerni spanyolországi és észtországi intézkedéseket, virtuális megoldásokat.
A február 23-i eseményen Hargita megye kulturális intézményeinek, színházainak, népi táncegyütteseinek képviselői osztották meg a közönséggel a járvány kapcsán kidolgozott túlélési ötleteiket, amelyek segítették őket, hogy a tevékenységeiket valamilyen formában folytatni tudják, ne lehetetlenedjen el intézményeik élete és ne kényszerüljenek időszakos elbocsátásokra sem.
Az előadók többségének véleménye szerint a járvány okozta nehézségek ellenére az elmúlt két év sok szempontból hozzájárult az intézmények fejlődéséhez: az online eszközök sokoldalú használatához, a hazai és akár külföldi közönség szélesebb köreinek megszólításához, a kulturális értékek digitalizálásához. A következtetések szerint, ugyan a digitális módszerek segítették az intézmények működésének fenntartását a járvány ideje alatt, a kulturális események közel sem annyira élvezhetőek online közvetítés formájában, mint a közönséggel való élő kapcsolat során.
A találkozón ugyanakkor a résztvevők megismerhették a CD-ETA külföldi partnereinek leginkább bevált gyakorlatait, amelyek a projekt új szakaszának első nemzetközi online találkozóján hangzottak el.
A CD-ETA projekt következő tevékenysége a március 1-2. periódusban sorra kerülő online nemzetközi szeminárium lesz, ahol a partnerek megosztják régióik leginkább bevált módszereit, illetve az érdeklődők virtuális látogatáson vehetnek részt a spanyolországi Ribera Alta régióban.