Fotó: illusztráció
A PATHS (Personalized Approach to Territorial Life and Career Support) projekt a Duna Régió Program keretében nyert támogatást. A projekt célja a kedvezőtlen demográfiai folyamatok lassítása és visszafordítása, mint a népesség elöregedése és a kistelepülések elnéptelenedése. Emellett arra törekszik, hogy elősegítse a fiatalok otthon maradását, nemcsak regionális, hanem nemzetközi szinten is.
A projekt keretében létrejön egy nemzetközi életút-támogató szolgáltatás (LPSS – Life Path Support Service), amely biztosítja a kifejlesztett modellek és struktúrák fenntarthatóságát, beleértve a megfelelő finanszírozási háttér kialakítását is. Hosszú távon a felsőoktatási intézmények, szakképző központok és középiskolák beépítik tantervükbe a tanácsadás és mentorálás készségeinek oktatását a projekt során kidolgozott tananyagok alapján. Ezáltal Hargita Megye Tanácsa hozzájárul a fiatalok pályaválasztásának támogatásához.
A program költségvetése 2,5 millió euró. Hargita Megye Tanácsa ebből 207 ezer eurót kap, amelynek 80 százalékát az Európai Bizottság, 18 százalékát a romániai Fejlesztési, Közigazgatási és Közmunkálatokért felelős Minisztérium, míg a fennmaradó két százalékot a megyei tanács saját forrásból biztosítja. A projekt megvalósítása három évet ölel fel.
A projektet a magyarországi Pécsi Tudományegyetem vezeti, partnerként jelen van továbbá a szlovákiai ADEL szervezet, a Pozsonyi Közgazdaságtudományi Egyetem, az ausztriai ipcenter.at szervezet, a szlovéniai Novo mesto ltd. Fejlesztési Központ, a bulgáriai Technológia- és Innovációtranszfer Egyesület, Trebinje régió kereskedelmi és iparkamarája Bosznia Hercegovinából, a csehországi DEX innovációs központ, a szlovéniai Akadémia Ltd., a csehországi Észak-Morvaország Közösségszervezési Központ, a horvátországi Munkaerőpiaci Fejlesztési Intézet, illetve Hargita Megye Tanácsa.
A munka során a partnerek célja a már bevált jó gyakorlatok megismerése és továbbfejlesztése, valamint egy több európai országot átfogó regionális pilotprogram megvalósítása. Ennek célja egy olyan települési szintű modell kialakítása, amely innovatív eszközökkel támogatja a pályaorientációt és mentorhálózatot hoz létre.
A kezdeményezésben felsőoktatási intézmények, térségi és regionális fejlesztéssel foglalkozó ügynökségek, valamint szakértők vesznek részt. Ez a szektorális együttműködés elősegíti az elért eredmények fenntarthatóságát.
A projekt célja a helyi szintű szektorális párbeszéd elősegítése a quadruple helix elv alapján, amely az üzleti szféra, a tudományos közösség, a kormányzat és a civil társadalom együttműködését jelenti. Ennek eredményeként fenntartható és hatékony munkacsoportok jönnek létre, amelyek közösen dolgoznak a fiatalok pályaválasztásának támogatásán és a projekt céljainak megvalósításán.
Hargita Megye Tanácsa a PATHS keretében kreatív közösségi műhelyt és tábort fog szervezni „Én döntök az utamról!” címmel, amely felkészíti a 12–18 éves fiatalokat a pilot tevékenységekben való részvételre.
A program során kétlépcsős próbaprogramot valósítanak meg az LPSS helyi szintű kialakítása érdekében. Első lépésként létrehoznak egy próbatanácsadó pontot, amely a 12–18 éves fiatalok pályaválasztását segíti. Ezt követően 40 órás munkahelyi tapasztalatszerzést biztosítanak a résztvevő fiataloknak, duális megközelítéssel és teljesítményértékeléssel. Ezek a lépések hozzájárulnak a fiatalok pályaválasztási döntéseinek támogatásához és életpályájuk sikeres alakításához.
Csíkszereda, 2025. március 27.