A vállalkozói oktatás hozzájárulhat egy olyan generáció kineveléséhez, amely innovatívabb és felkészültebb a piaci verseny kihívásaira

Hargita Megye Tanácsa partnerként vesz részt az Interreg Europe program keretében finanszírozott „SEE – Fenntartható vállalkozói oktatás (Sustainable Entrepreneurship Education)” nemzetközi projekt megvalósításában. A pályázat fő célja, hogy a megye gazdaságfejlesztési stratégiájában új lendületet adjon a fenntartható vállalkozói oktatással kapcsolatos prioritásoknak. Elsősorban a 15–20 év közötti fiatalok célcsoportjára fókuszál, de azokat az érintett feleket is megszólítja, akiknek a bevonása nélkül nem lehet vállalkozói oktatásról beszélni: ilyenek az oktatási intézmények, tanárok, pályaorientációs tanácsadók, üzleti klubok, startuphálózatok, vállalkozók és politikai döntéshozók.

A SEE projekt keretében november 17–19. között került megrendezésre egy nemzetközi találkozó, melynek a bajorországi Rottal-Inn kerület adott otthont. A konferencia „A vállalkozói oktatás iránti tudatosság növelése a tanárok, iskolák és egyéb érdekelt felek körében” témakört járta körül, elsősorban a pedagógusok perspektívájából, akik kulcsszerepet játszanak abban, hogy az oktatási és képzési kínálat a piaci igényekhez és lehetőségekhez igazodjon. Az esemény során hét európai régió képviselői cseréltek tapasztalatot, ismertetve a vállalkozói nevelés területén bevált módszereiket és megvalósításaikat, majd tanulmányi látogatás keretében a németországi partner helyi jó gyakorlataiba nyertek betekintést. Felkeresték a pfarrkircheni Vállalkozói Iskolát, ahol a középiskolás diákok bemutatták vállalkozásaikat és üzleti termékeiket, majd ezt követően a Hans Lindner Alapítvány képviselői betekintést nyújtottak a diákok számára szervezett üzleti szimulációs játékokba és versenyekbe.

A találkozón Hargita Megye Tanácsa is részt vett azzal a célkitűzéssel, hogy olyan jó példákat ismerjen meg, amelyeket hazai környezetben is át lehet ültetni a gyakorlatba, a helyi fejlesztések érdekében. Ehhez pedig elengedhetetlen a helyi érdekelt felek bevonása, akiknek a támogatásával a projekt jobban tud illeszkedni a helyi igényekhez és elvárásokhoz. A nemzetközi eseményen két ilyen érdekelt fél is képviseltette magát: a Sapientia Tudományegyetem Csíkszeredai Kara, illetve a Hargita Business Center vállalkozói inkubátorház, akiknek a szakértelme és tapasztalata kulcsfontosságú a képzési programok kidolgozásában és fejlesztésében.

A találkozó során a Hargita megyei küldöttség tagjai bemutatták és népszerűsítették a Pénzmágus gazdasági versenyt, mint regionális jó gyakorlatot a fenntartható vállalkozói oktatás területén. Nem utolsósorban olyan értékes tapasztalati csomaggal tértek haza, amely hazai szinten jelentős mértékben hozzájárulhat a vállalkozói ismeretek oktatásának előmozdításához.

Csíkszereda, 2024. november 22.