Egyenlő esélyek a digitális oktatás által

A digitális kompetenciák és készségek elsajátítása napjainkban egyre nagyobb jelentőséggel bírnak. A digitális infrastruktúra és a különböző eszközök beszerzése a COVID-19 -es világjárvány kitörése óta még fontosabbá vált.

Hargita Megye Tanácsa az elmúlt időszakban kiemelt figyelmet fordított erre a területére. A 2020-2024 közötti megvalósításokról, ami a digitális oktatás fejlesztését illeti Hargita megyében sajtótájékoztatón számoltak be július 22-én, hétfőn.

Az általános beszámoló mellett kiemelten bemutatták azt a három nagyobb pályázati forrást, amelyből jelentős beruházásokat valósítottak és valósítanak meg.

Az Országos Helyreállítási Alap (PNRR) finanszírozásában 52 önkormányzat csatlakozott Hargita Megye Tanácsának pályázatához, amelyből 82 oktatási intézmény, 1394 tanterme lesz felszerelve digitális eszközökkel.

Ugyanakkor a pályázatból többek között informatikai laborok felszerelése és osztálytermek bútorozása is finanszírozásra kerül.

A második jelentős pályázat a megyében található három speciális oktatási intézményt célozza meg, ugyanis 87 speciális nevelési igényű (SNI) diák tanulási folyamatának támogatása az online környezetben, táblagépekkel, internet hozzáféréssel ellátva.

Emellett pedig a Harghita biblio digital Hub projekt keretében 5 könyvtárat szerelnek fel számítógépekkel és más műszaki eszközökkel, 38 könyvtár informatikai eszközeinek korszerűsítése is a pályázat részét képezi, valamint a 38 könyvtár 50 munkatársának képzése is.

A megvalósítás által 2500 hátrányos helyzetű diák alapkészségeit fejlesztik.

Borboly Csaba Hargita Megye Tanácsának elnöke elmondta, az elért eredmények a 2020-ban megalakult Hargita megyei digitalis oktatás fejlesztése nevű munkacsoport kitartó munkájának köszönhetőek. A különböző megyei szintű intézmények és szakemberek, pedagógusok bevonásával sikerült felzárkóztatni Hargita megye iskoláit a digitális oktatás terén.

– Követve a nemzetközi és az európai jól bevált gyakorlatokat, sikerült időben megtenni a megfelelő lépéseket, hogy alkalmazkodni tudjunk ahhoz a gyors fejlődéshez, amit a digitalizáció diktál. Az új eszközök és a rendszerek önmagukban nem elegendőek, a pedagógusok megfelelő képzésére és folyamatos támogatására is szükség van.  Hargita Megye Tanácsa saját költségvetéséből ezt fogja támogatni, hogy a beszerzett eszközök valóban használatban legyenek. A pedagógusainkat képezni kell erre. A Hargita megyei gyermekek jövője múlik azon, hogy lépést tartsunk a változásokkal és kihasználjuk a rendelkezésre álló forrásokat – részletezte Borboly Csaba.

Péli Levente, a Programok és projektek igazgatóság részéről részletesen bemutatta a pályázatokat és azokat az alapelveket, amelyeket figyelembe vettek. A korosztályok, a különböző szakképesítések, a szaklaborok felszerelései mellett közös tényező volt, hogy olyan didaktikai eszközöket szerezzenek be, amelyek beépíthetőek a jelenlegi tananyagba és interaktív módon, hatékonyan tudják használni azokat.

A különböző eszközök beszerzése mellett kiemelt szempont volt, olyan programokat, szoftvereket, applikációkat is beszerezni, amelyek jól használhatóak a szaklaborokban, legyen szó biológia, kémia, fizika tanításáról, vagy akár turizmus, kommunikáció, pszichológia, logopédia oktatásáról.

A megvalósításokról elkészített rövid beszámolót itt olvashatjak: https://hargitamegye.ro/prioritaskent-kezeli-a-digitalizaciot-hargita-megye-tanacsa-innovativ-megyet-epitunk/

Csíkszereda, 2024. július 22.