SZENT IMRE-DÍJ
Hargita Megye Tanácsának Szent Imre-díja az adott évben legjobban teljesítő ifjúsági szervezetnek adományozható, amely a megyében kiemelkedő tevékenységet végzett, és támogatta a helyi civil társadalom építését. A kitüntetést Hargita megyei ifjúsági rendezvényeken, illetve a megyei tanács ülésein adományozzák az arra érdemeseknek.
A Szent Imre-díj kör alakú, 36 mm átmérőjű, 4 mm vastagságú, egyoldalas vert érme, amelyet emléklap és pénzjutalom kíséretében adományoz a megyei önkormányzat vezetője egy erre az alkalomra szervezett ünnepségen.
Eddigi díjazottjaink:
2022:
Laudáció
Talán az lenne a legtalálóbb, hogy ha mindössze annyit mondanánk a Csíkszentgyörgy Községi Gátkötők Ifjúsági Egyesület méltatásaként, hogy #jókvagytok #büszkékvagyunkrátok #csakígytovább #múltjelenjövő! Talán ebben a négy kifejezésben benne van Orbán Laci tiszti egykori csíkszentgyörgyi segédlelkész lelkülete, aki a 2000-es évek elején felvállalta a gátkötők vezetését, aki nemcsak egymáshoz és a közösséghez, hanem az Istenhez is közelebb vitte a fiatalokat. A hashtagekben benne lehet az az eltökélt szándék, amivel 10 éves szünet után 2021 áprilisában újraszervezte magát az egyesület, hogy a Csíkszentgyörgy község területén élő fiatalokat összefogásra és közös tenni akarásra ösztönözze, közösséggé formálja őket, megőrizve, továbbadva a tiszti lelkületét is.
Talán ezek a rövid kifejezések is elmondanának mindent arról a hatvan Csíkszentgyörgy községi fiatalról, akik az egyesület tagjaiként felnőtteket meghazudtolva szerveztek, illetve szerveznek nemcsak helyi hanem térségi rendezvényeket, eseményeket. Csakhogy párat említsünk a teljesség igénye nélkül: V. Alcsíki Néptánctalálkozó, pályaorientációs nap, ifjúsági és gyermektáborok, elsősegélynyújtási képzés, szavalóverseny, ifjúsági nap, focibajnokság, Mikulásjárás, kézműves foglalkozások, gyermeknapi program. Ezeknek a fiataloknak van véleménye, és nem félnek felvállalni azt: meglátásaikra, észrevételeikre nemcsak számítani lehet, hanem támaszkodni is a településfejlesztések során. Számukra nem mindegy, hogy milyen községben élnek, és nem restek tenni azért, hogy a dolgok úgy alakuljanak, ahogy ők szeretnék.
Arra bátorítjuk őket, hogy ne csak a kezdeti lelkesedésnek tudhassuk be eddigi megvalósításaikat, hanem hosszútávú terveik kivitelezéséhez is legyen erejük, szándékuk, kitartásuk. Továbbra is dolgozzanak azért, hogy a település, ahol élnek, olyanná váljon, amilyennek szeretnék.
#jókvagytok #büszkékvagyunkrátok #csakígytovább #múltjelenjövő
Csíkszereda, 2022.05.09.
Kömény Kamilla
Laudáció
A Székelyszentkirályi Ifjúságért Egyesületet 2002-ben alapították, a jelenlegi elnökség hat éve vette át az egyesület vezetését. 2020 óta a szervezet, az egyik legaktívabb tagszervezete az UIET ernyőszervezetének, fáradhatatlan, lelkes fiatalokkal.
Évről évre számos sikeres pályázatot és rendezvényt tudhatnak maguk mögött. Rendezvényeik nem csupán Székelyszentkirálynak, de az egész községnek és térségnek szólnak. 2021-ben megszervezték a XXIV. Szent Király Találkozót, melynek célja, hogy összefogja Kárpát-medence Szent Király nevű településeinek lakóit, becsatlakoztak a Stayin’ Alive elsősegély karavánba, karácsonyi adománygyűjtést szerveztek rászorulóknak, részt vettek az I. Udvarhelyszéki Szüretibálon, játszóteret építettek.
Ifjúsági- és kulturális rendezvényeik, tánccsoportjaik évről érve hozzájárulnak Udvarhelyszék és Hargita megye színesítéséhez, munkájuk összetartja a község fiataljait.
Ezúton is gratulálunk az eddig elért eredményekhez, sok sikert kívánunk jövőbeni terveik megvalósításához, és bízunk benne, hogy jó példájukat számos udvarhelyszéki, és Hargita megyei ifjúsági szervezet követi.
Csíkszereda, 2022. május 9.
Laudáció
A 2016-ban alakult Monokultúra egyesület fő célja az ifjúsági, kulturális rendezvények szervezése, lebonyolítása, színházi előadások létrehozása. Tevékenységét tekintve fontos kiemelni, hogy jelentős munkájuk van az ifjúsági minőségi kulturális élet megteremtésében. Elsősorban fenntartják és működtetik a Szin-kron diákszínjátszó csoportot, amelynek több mint 20 tagja van, évente megrendezik a Csalamádé diákszínjátszó tábort, emellett pedig olyan előadásokat hoznak létre és alkotnak meg, amelyre az egész térség méltán lehet büszke. 2021-ben fogtak hozzá az Egy popfesztivál című musical feldolgozásához, amelyben 60 diák vett részt és vállalta az iskolán kívüli tevékenységet. Az előadást eddig 8 alkalommal mutatták be, mindig teltház előtt, a nézők száma csaknem 1600-ra rúg. Fontos kiemelni azt is, hogy az Egy popfesztivál című előadás jogi hátterét a MonoKultúra egyesület adta, viszont az egyesületen belül több csapat dolgozott az előadáson, mint például a Szin-kron csoport, a Salamon Ernő Gimnázium kórusa és zenekara és a Karácsony János alapítvány. Társszervezőként szerepet vállalt a Figura is.
Csíkszereda, 2022. május 9.
2021:
AZ UDVARHELYSZÉKI IFJÚSÁGI EGYEZTETŐ TANÁCS MÉLTATÁSA
A Szent Imre-díj Hargita megyében a legaktívabb Ifjúsági szervezetnek járó elismerés, a gyergyószéki ifjúsági szervezetek úgy látták, hogy el kell vonatkoztatni a helyi területi érdektől, hogy a díj méltó helyre kerüljön. Bár jelentős igyekezettel vagyunk annak érdekében, hogy a térségben az ifjúsági szervezeteket felzárkóztassuk, az elmúlt évek eredményei, minőségi eseményei és programkínálata azt mutatja, hogy megyénkben a több mint 20 éves múlttal rendelkező Udvarhelyszéki Ifjúsági Egyeztető Tanács vagy közismertebb nevén az UIET érdemli meg. Rendezvényeik lassan nem csupán Székelyudvarhelynek, de az egész térségnek szólnak, amelyre mind a csíkiakat, mind a gyergyóiakat is tárt karokkal várják. A Siculus fesztivál, az Önkéntes börze, a Magam adom – Udvarhelyszéki véradás szervezőiként, számos karitatív és jótékonysági kezdeményezés partnerei, illetve odafigyelnek a történelmi és világi eseményekre, ünnepekre.
A járványhelyzet sem tántorította el őket: online események, pályázatok, videós kampányokkal tartották a kapcsolatot a fiatalokkal.
Ezúton gratulálunk az eddigi eredményekhez és bízunk benne, hogy jó példájukat számos ifjúsági és civilszervezet követi.
Jelölte: A gyergyószéki ifjúsági szervezetek nevében György Botond ifjúsági megyei tanácsos
2018:
Laudáció
Tudod, hogy érted történnek mindenek – mit busulsz? / A csillagok örök forgása néked forog / és hozzád szól, rád tartozik, érted van minden dolog…”
A fenti sorokat Babits Mihály írta a Zsoltár férfihangra című versében, arra emlékeztetve az embert, hogy a bekövetkező rosszat is a javára tudja fordítani a Teremtő, nincs ok aggodalomra, kétségbeesésre.
A babitsi sorokat az ifjúságra – a mi ifjúságunkra – is érvényesnek tekinthetjük, ugyanis – bár az elvándorlás divatja őket is megérintette, s az elvándorlási kedvet csak fokozza a munkahelyek hiánya, a kedvezőtlen politikai-társadalmi légkör, valamint a kisebbségi létből adódó többletteljesítési elvárásoknak való megfelelés kényszere – nem kell elcsüggedni. Inkább fordítsuk javukra, javunkra a folyamatot! Tegyük igazzá a költő sorait, miszerint „A csillagok örök forgása néked forog / és hozzád szól, rád tartozik, érted van minden dolog”. Azon legyünk, hogy megteremtsük az elvándoroltak hazatérésének feltételeit: legyen a mai korhoz méltó infrastruktúra és egészségügyi, oktatási és kulturális szolgáltatás, teremtsünk kedvező feltételeket a vállalkozáshoz, a gazdálkodáshoz! Egyszóval biztosítsunk teret az itthon való boldogulásnak!
Ezért csatlakozott Hargita Megye Tanácsa a katolikus egyház kezdeményezéséhez, és nyilvánította az Ifjúság Évének az idei esztendőt. Ennek rendelve alá majd’ minden idei tevékenységét, igyekszik azokat olyan tartalmakkal megtölteni, amelyekkel lehetőséget biztosíthat fiataloknak, pályakezdőknek vagy a művészetek iránt érdeklődő diákoknak, egyetemistáknak a megmutatkozásra. Úgy gondoljuk, hogy mivel a megyében nagyon sok tehetséges fiatal van, aki nagyobb figyelmet érdemel, több megmutatkozási lehetőséget kell nyújtani nekik, hogy majd felnőttként itthon akarjanak helytállni. A fiataloknak szervezett és fiatalokról szóló egyhetes rendezvénysorozat is ezt a célt szolgálja.
Ez alkalommal olyan sikeres fiatalok tevékenységét ismerjük el, akik kitartással és szakértelemmel végezték tevékenységüket, bíztak a felkínált lehetőségekben, és támogatásban is részesültek.
Ma őket tüntetjük ki figyelmünkkel, értékelve az általuk nyújtott nem mindennapi, példaértékű tevékenységet.
Köszönet érte!
A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Csíkszeredai Karainak Hallgatói Önkormányzata 2002-ben alakult meg, az intézmény egyik legfontosabb öntevékeny köre.
Legfontosabb célja és küldetése a hallgatók érdekeinek érvényesítése és képviselete az egyetem fontosabb döntéshozó testületei előtt. Kapcsolatokat alakít ki és ápolja azokat más hallgatói, ifjúsági, civil- és felsőoktatásban tevékenykedő szervezetekkel. Évente körülbelül 100 rendezvényt szervez meg helyszíni, illetve városi szinten. A HÖK tagjai a helyi közösségi életnek is aktív résztvevői: környezetvédelemi, karitatív programokban vállalnak szerepet, önkénteskednek a Csíkszeredában és a megyében szervezett különféle események szervezésében.
Az Ifjúság Hete alkalmával szervezett rendezvénysorozaton Hargita Megye Tanácsa a Szent Imre-díjjal ismeri el Mihály Gergő jelenlegi, valamint Csiszár Levente és András Előd korábbi HÖK-elnök kiemelkedő tevékenységét.
Sajtóközlemény
Fiatalok példaértékű tevékenységeit díjazta Hargita Megye Tanácsa
Az Ifjúság Hete és az Európa Nap jegyében számos rendezvény zajlott Csíkszeredában
Az Európa Nap és az Ifjúság Hete rendezvénysorozat keretében számos program zajlott párhuzamosan a csíkszeredai megyeházán, illetve annak oszlopcsarnokában május 9-én.
Hargita Megye Tanácsa idén is díjazta azokat a fiatalokat, akik valamilyen téren kiemelkedőt alkottak. Az Európa Nap keretében megtartott díjazáson olyan sikeres fiatalok tevékenységét ismerték el, akik kitartással és szakértelemmel végezték tevékenységüket, bíztak a felkínált lehetőségekben, és támogatásban is részesültek.
Hargita Megye Tanácsának célja, hogy bár az elvándorlás divatja megérintette a fiatalokat, megteremtsék a hazatérés feltételeit. Legyen a mai korhoz méltó infrastruktúra és egészségügyi, oktatási és kulturális szolgáltatás, kedvező feltételek a vállalkozáshoz, a gazdálkodáshoz. Ezért csatlakozott Hargita Megye Tanácsa a katolikus egyház kezdeményezéséhez, és nyilvánította az Ifjúság Évének az idei esztendőt. Számos tevékenységét ennek rendeli alá, amelyeket igyekeznek olyan tartalmakkal megtölteni, amelyekkel lehetőséget biztosíthatnak a fiataloknak, pályakezdőknek vagy a művészetek iránt érdeklődő diákoknak, egyetemistáknak a megmutatkozásra. A fiataloknak szervezett és fiatalokról szóló egyhetes rendezvénysorozat, az Ifjúság Hete is ezt a célt szolgálja.
Május 9-én a fiatalok nem mindennapi, példaértékű tevékenységét tüntették ki.
Ígéret Díjjal ismerte el Hargita Megye Tanácsa Imre Blanka 23 éves csíkszeredai vállalkozó kiemelkedő tevékenységét, aki Németországból tért haza, és tejfeldolgozó manufaktúrát működtet. Szintén Ígéret Díjat kapott közösségépítő tevékenységéért Imre Gábor, az Udvarhelyszéki Ifjúsági Egyeztető Tanács elnöke, a díjakat Barabás Csaba, a megyei tanács elnöki kabinetének vezetője adta át.
Szent Imre-díjjal ismerte el Hargita Megye Tanácsa a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Csíkszeredai Karai Hallgatói Önkormányzata Mihály Gergő jelenlegi, valamint Csiszár Levente és András Előd korábbi HÖK-elnök kiemelkedő tevékenységét. A díjat Becze István megyei tanácsos adta át.
Heuréka Díjjal ismerték el a maroshévízi O. C. Tăslăuanu iskola csapatának innovatív tevékenységét, az elismerést Andrei Jean Adria Hargita megyei prefektus nyújtotta át. Szintén Heuréka Díjat kapott tudományos tevékenységéért a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium RoboCorp csapata, akik a egyedüli magyar csapatként vettek részt az országos robotépítő versenyen. A díjat Barabás Csaba adta át.
A megyeháza márványtermében a Romániai Magyar Középiskolások Szövetségével (MAKOSZ) közösen képzésprogramot szerveztek a diákoknak.
Helyi vállalkozások, jó gyakorlatok címmel tartott interaktív bemutatót Kacsó Andrea, a marosvásárhelyi Artfleur Alapítvány elnöke.
– Merjetek nagyot álmodni, azt apró részletekig elképzelni, végiggondolni, és higgyétek, hogy képesek vagytok megvalósítani. Minden nagy megvalósítás ezzel kezdődik. Ahhoz pedig, hogy nyugodt, kiegyensúlyozott és boldog életetek legyen, olyan munkát kell választanotok, amit valóban szeretnétek majd húsz-harminc éven keresztül végezni. Ha szereted a munkád, képes vagy akár napi húsz órát is dolgozni! – mondta Kacsó Andrea a középiskolás hallgatóinak.
A program két, diákoknak szóló párhuzamosan zajló képzéssel folytatódott, Online kommunikáció vizuális eszközökkel Szegedi Zsolt MAKOSZ elnökségi tag előadásában, valamint Rendezvényszervezés és kommmunikáció Bencze Tamás szintén MAKOSZ elnökségi tag előadásában. Ez az előadás az önéletrajz és motivációs levél írásra is kitért.
– Elismerésem minden fiatalnak, aki nem ijed meg az első akadályoktól, és ezeket leküzdve megvalósítja álmait, céljait. A ma díjazott fiatalok munkája és tevékenysége, példája követendő mindannyiunk számára. Nyilván nem ők az egyetlenek Hargita megyéből, akik saját területükön eredményt értek el, ezért Hargita Megye Tanácsának célja, hogy a törvényes keretek között támogasson minden olyan kezdeményezést, amely a fiatalok itthoni érvényesülését szolgálja. Ezt szolgálja például a MAKOSZ által szervezett képzés is, ahol olyan dolgokat tanulhattak a diákok, amelyre az iskolai környezetben nincs lehetőség. Gratulálok mindannyiuknak, s köszönöm mindazon fiataloknak, akik ma részt vettek a megyei tanács programjain – nyilatkozta Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsa elnöke.
Május 9-i rendezvényeken készült fotók megtekinthetők az alábbi linken:
https://www.facebook.com/hargitamegye/posts/1965577670132628
Csíkszereda, 2018. május 9.
Letölthető dokumentumok:
- Határozatok:
2013:
Laudáció
Olyan projekteket díjazunk ebben a kategóriában, amelyek sikeresen zárultak vagy eredményesen működnek, módszereiket tekintve egyedinek tekinthetőek, mások számára követendő példát nyújtva.
Az Antropocentrum Egyesület munkája valamint a Kimenő Összművészeti Fesztivál című projektje példaértékű, amelyet a lelkes csapat idén negyedik alkalommal szervezett meg. A diákfesztivál folyamatosan fejlődik, évről évre csiszolódik, a helyi fiatalokat közös szervezetté kovácsolja, közösségi munkára neveli, emellett jelentősen hozzájárul a helyi közösség kulturális fejlesztéséhez is. Azért, hogy a csapat munkáját elismerjük, és ezáltal arra buzdítsuk, hogy a jövőben az a gyergyóalfalvi közösség számára még hasznosabb fesztiválokat szervezzenek, fogadják szeretettel a kategória II. díját, a Szent Imre-díjat, a Kimenő Összművészeti Diákfesztivál sikeres megszervezéséért.
Oklevél
Videó
Sajtóközlemény
Köszönet a közösségi munkáért
Ifjúsági nap Hargita megyében 2013
A fiatalokért, a fiatalokról szólt Hargita Megye Tanácsának Ifjúsági nap Hargita megyében 2013 elnevezésű, kétnapos rendezvénye. A szervezők színes programmal várták az érdeklődőket, ifjúsági konferenciát tartottak Fiatalok Hargita megyében 2020 címmel, díjazták a Nevezd meg a legjobbakat! verseny győzteseit, helyet kaptak az elengedhetetlen csapatmunkák és a csoportépítés, de a sporttevékenységekről, a szórakozásról sem feledkeztek meg.
A rendezvényt a csíkszeredai megyeháza márványtermében nyitották meg pénteken, május 24-én délután. Elsőként a moderátor szerepét is betöltő Ferencz S. Alpár tanár, megyei tanácsos köszöntötte a szép számban összegyűlt fiatalokat és kísérőiket. Beszédében kitért a 2014-től érvénybe lépő ifjúsági stratégia kidolgozásának fontosságára, amelyen hosszú ideje dolgozik a Pont Csoport a fiatalokkal közösen.
Jelen volt Petres Sándor, Hargita Megye Tanácsának alelnöke, aki örömét fejezte ki, hogy a hasonló rendezvényeknek hagyományuk lett a megyében. De, mint mondta, az a legfontosabb, hogy vannak olyanok, akik környezetükért, közösségükért tenni akarnak. Mindannyiukat köszönet illeti, tette hozzá. – Nem felejtjük el, hogy mi is voltunk fiatalok, Hargita Megye Tanácsa mindig partnere lesz és segíteni fogja azokat, akik a közösségért tenni akarnak. Sok sikert kívánunk mindannyiuknak – zárta beszédét az alelnök.
A Pont Csoport képviseletében Farkas András humoros és mindenki számára érthető interaktív bemutatót tartott arról, hogy mi is a stratégia, miért van szükség annak kidolgozására, és hogyan lehet ezt felhasználni. A 2014-2020-as időszakra vonatkozó Hargita megyei ifjúsági stratégia kidolgozása több hónapja folyik, a munka tavalyelőtt ősszel kezdődött, amikor Hargita Megye Tanácsa az európai uniós Fiatalok lendületben program keretében nyert erre támogatást, ismertette Farkas András. Számos találkozót szerveztek a fiatalokkal térségenként, amikor arra keresték a választ, hogy mit szeretnek környezetükben, milyennek látják a jelenlegi helyzetet, illetve a jövőt. Ezek alapján épül fel a stratégia, amelyhez a pénteki és szombati beszélgetések is hozzájárulnak. Hargita Megye Tanácsa kiemelten odafigyel a fiatalokra, hangsúlyozta Farkas András, erre jó példa az is, hogy megpróbálják megteremteni a háttérfeltételeket a diákmunka szorgalmazásához.
Idén 9. éve, hogy kiemelt ünnepnapjuk van a fiataloknak, így a Hargita Megye Tanácsa által szervezett programsorozat részeként a Nevezd meg a legjobbakat! elnevezésű verseny is többéves hagyományra tekint vissza. Idén négy kategóriában díjaztak: a közösségért kiemelten tevékenykedő fiatalokat, diákönkormányzatok kreatív projektjeit, modellértékű projekteket, illetve az ifjúságbarát önkormányzatokat. Hargita Megye Tanácsa Szent Imre-díjat adományozott a Székelykeresztúri Orbán Balázs Gimnázium Diáktanácsának a 2012-es Mikulási és Karácsonyi Ünnepség megszervezéséért, a Csíkajnádi Szent István Szervezetnek a Csíkajnádi Kálvári újraállításáért, a gyergyóalfalvi Atropocentrum Egyesületnek a Kimenő Összművészeti Diákfesztivál megszervezéséért. Ígéret Díjat kapott Albert Krisztina Vivien a Székelykeresztúri Orbán Balázs Gimnázium Diáktanácsa körében végzett tevékenységéért, Birtalan Andrea az Atropocentrum Egyesületnél kifejtett munkájáért, György Ottó és Gál Emese, mindketten a Szépvízi Ifjúsági Egyesületnél végzett tevékenységükért. Márton Áron-emlékéremmel jutalmazták Gáll Szabolcsot, Gyergyóalfalu polgármesterét a fiatalok kezdeményezéseinek folyamatos támogatásáért. Ebben az évben a Facebook közösségi oldalon is meghirdettek egy versenyt, amelyen a Madéfalvi Ifjúsági Kezdeményezés nyert a 2013-as farsangtemetésével. A laudációkat Kelemen Gábor, Hargita Megye Tanácsának munkatársa, az európai uniós projektek osztályvezetője mondta. A díjakat Ferencz S. Alpár adta át, jelen volt Zonda Erika, Hargita Megye Tanácsa Programok és alárendelt intézmények vezérigazgatóságának vezetője is.
Ezt követően a moderátor szerepét Ladó Tihamér vette át, akinek szintén elismert a fiatalokért végzett munkája. A jelenlevők egy-egy rövid előadásból megismerhették a Kimenő Összművészeti Diákfesztivált és a Csíkajnádi Kálvária újraállításának folyamatát, amelyek jó példái az összefogás, az önkéntes munka eredményességének. A délután csapatmunkával folytatódott.
Péntek este a szórakozásé lett a főszerep, ennek a helyszíne már a homoródfürdői 6-os villa volt, ahol a Crisis Band biztosította a jó hangulatot. Szombaton pedig ugyanitt folytatódott a program műhelymunkákkal és sporttevékenységekkel.
Csíkszereda, 2013. május 26.
Laudáció
Olyan projekteket díjazunk ebben a kategóriában, amelyek sikeresen zárultak vagy eredményesen működnek, módszereiket tekintve egyedinek tekinthetőek, mások számára követendő példát nyújtva.
Bogos Róbert, csíkszeredai tanár, a csíkajnádi Szent István Szervezet önkéntese a IV. kategóriában a csíkajnádi Kálvária újraállítása című projektet ajánlja figyelmünkbe.
Az ajnádi Kálvária 15 keresztjét 1933-ban, a nagy gazdasági világválság idején állították fel a falubeliek. Ide jártak imádkozni árvíz, szárazság, egyéb veszedelmek idején. A második világháborús frontot és a faluégést túlélték – a kommunizmust már nem. 64 év után a falubelieknek ismét összefogással, közös kalákával sikerült helyreállítani a 15 stációt. Úgy gondoljuk, bármely közösség tanulhat az ajnádiak példájából. Ezért adományozzuk a csíkajnádi Szent István Szervezetnek a kategória I. díját.
Oklevél
Videó
Sajtközlemény
Köszönet a közösségi munkáért
Ifjúsági nap Hargita megyében 2013
A fiatalokért, a fiatalokról szólt Hargita Megye Tanácsának Ifjúsági nap Hargita megyében 2013 elnevezésű, kétnapos rendezvénye. A szervezők színes programmal várták az érdeklődőket, ifjúsági konferenciát tartottak Fiatalok Hargita megyében 2020 címmel, díjazták a Nevezd meg a legjobbakat! verseny győzteseit, helyet kaptak az elengedhetetlen csapatmunkák és a csoportépítés, de a sporttevékenységekről, a szórakozásról sem feledkeztek meg.
A rendezvényt a csíkszeredai megyeháza márványtermében nyitották meg pénteken, május 24-én délután. Elsőként a moderátor szerepét is betöltő Ferencz S. Alpár tanár, megyei tanácsos köszöntötte a szép számban összegyűlt fiatalokat és kísérőiket. Beszédében kitért a 2014-től érvénybe lépő ifjúsági stratégia kidolgozásának fontosságára, amelyen hosszú ideje dolgozik a Pont Csoport a fiatalokkal közösen.
Jelen volt Petres Sándor, Hargita Megye Tanácsának alelnöke, aki örömét fejezte ki, hogy a hasonló rendezvényeknek hagyományuk lett a megyében. De, mint mondta, az a legfontosabb, hogy vannak olyanok, akik környezetükért, közösségükért tenni akarnak. Mindannyiukat köszönet illeti, tette hozzá. – Nem felejtjük el, hogy mi is voltunk fiatalok, Hargita Megye Tanácsa mindig partnere lesz és segíteni fogja azokat, akik a közösségért tenni akarnak. Sok sikert kívánunk mindannyiuknak – zárta beszédét az alelnök.
A Pont Csoport képviseletében Farkas András humoros és mindenki számára érthető interaktív bemutatót tartott arról, hogy mi is a stratégia, miért van szükség annak kidolgozására, és hogyan lehet ezt felhasználni. A 2014-2020-as időszakra vonatkozó Hargita megyei ifjúsági stratégia kidolgozása több hónapja folyik, a munka tavalyelőtt ősszel kezdődött, amikor Hargita Megye Tanácsa az európai uniós Fiatalok lendületben program keretében nyert erre támogatást, ismertette Farkas András. Számos találkozót szerveztek a fiatalokkal térségenként, amikor arra keresték a választ, hogy mit szeretnek környezetükben, milyennek látják a jelenlegi helyzetet, illetve a jövőt. Ezek alapján épül fel a stratégia, amelyhez a pénteki és szombati beszélgetések is hozzájárulnak. Hargita Megye Tanácsa kiemelten odafigyel a fiatalokra, hangsúlyozta Farkas András, erre jó példa az is, hogy megpróbálják megteremteni a háttérfeltételeket a diákmunka szorgalmazásához.
Idén 9. éve, hogy kiemelt ünnepnapjuk van a fiataloknak, így a Hargita Megye Tanácsa által szervezett programsorozat részeként a Nevezd meg a legjobbakat! elnevezésű verseny is többéves hagyományra tekint vissza. Idén négy kategóriában díjaztak: a közösségért kiemelten tevékenykedő fiatalokat, diákönkormányzatok kreatív projektjeit, modellértékű projekteket, illetve az ifjúságbarát önkormányzatokat. Hargita Megye Tanácsa Szent Imre-díjat adományozott a Székelykeresztúri Orbán Balázs Gimnázium Diáktanácsának a 2012-es Mikulási és Karácsonyi Ünnepség megszervezéséért, a Csíkajnádi Szent István Szervezetnek a Csíkajnádi Kálvári újraállításáért, a gyergyóalfalvi Atropocentrum Egyesületnek a Kimenő Összművészeti Diákfesztivál megszervezéséért. Ígéret Díjat kapott Albert Krisztina Vivien a Székelykeresztúri Orbán Balázs Gimnázium Diáktanácsa körében végzett tevékenységéért, Birtalan Andrea az Atropocentrum Egyesületnél kifejtett munkájáért, György Ottó és Gál Emese, mindketten a Szépvízi Ifjúsági Egyesületnél végzett tevékenységükért. Márton Áron-emlékéremmel jutalmazták Gáll Szabolcsot, Gyergyóalfalu polgármesterét a fiatalok kezdeményezéseinek folyamatos támogatásáért. Ebben az évben a Facebook közösségi oldalon is meghirdettek egy versenyt, amelyen a Madéfalvi Ifjúsági Kezdeményezés nyert a 2013-as farsangtemetésével. A laudációkat Kelemen Gábor, Hargita Megye Tanácsának munkatársa, az európai uniós projektek osztályvezetője mondta. A díjakat Ferencz S. Alpár adta át, jelen volt Zonda Erika, Hargita Megye Tanácsa Programok és alárendelt intézmények vezérigazgatóságának vezetője is.
Ezt követően a moderátor szerepét Ladó Tihamér vette át, akinek szintén elismert a fiatalokért végzett munkája. A jelenlevők egy-egy rövid előadásból megismerhették a Kimenő Összművészeti Diákfesztivált és a Csíkajnádi Kálvária újraállításának folyamatát, amelyek jó példái az összefogás, az önkéntes munka eredményességének. A délután csapatmunkával folytatódott.
Péntek este a szórakozásé lett a főszerep, ennek a helyszíne már a homoródfürdői 6-os villa volt, ahol a Crisis Band biztosította a jó hangulatot. Szombaton pedig ugyanitt folytatódott a program műhelymunkákkal és sporttevékenységekkel.
Csíkszereda, 2013. május 26.
Laudáció
A Diákönkormányzatok kreatív projektje című, második kategóriában azokat a diákokat, diákszervezeteket díjazzuk, akik önkéntes munkájukkal, ötleteikkel leginkább bekapcsolódtak valamely diákszervezet/önkormányzat igazán sikeres programjába.
László Laura, a székelykeresztúri Orbán Balázs Gimnázium Diáktanácsának irányító tanára a diáktanács Karácsonyi Kaszinó és Mikulás buli elnevezésű projektet ajánlotta figyelmünkbe. A rendezvény nemcsak a diákokat szólította meg, hanem az iskola tanárait is, akik a játékba bekapcsolódva a diákokkal együtt vagy éppen a diákok ellen szálltak ringbe a zsetonokért.
A közös munka során az akció nemcsak a diákok közösségének építésében játszott nagy szerepet (együtt kerestek támogatókat, beszerezték a kellékeket, elkészítették a díszleteket), de jelentősen hozzájárult a tanárok és diákok közötti kommunikáció fejlesztéséhez is, a diákoknak nőtt a kapcsolatteremtési és szervezési készségük.
Gratulálunk, és a diáktanács Karácsonyi Kaszinó és Mikulás buli rendezvényét I. díjjal jutalmazzuk.
Oklevél
Videó
Sajtóközlemény
Köszönet a közösségi munkáért
Ifjúsági nap Hargita megyében 2013
A fiatalokért, a fiatalokról szólt Hargita Megye Tanácsának Ifjúsági nap Hargita megyében 2013 elnevezésű, kétnapos rendezvénye. A szervezők színes programmal várták az érdeklődőket, ifjúsági konferenciát tartottak Fiatalok Hargita megyében 2020 címmel, díjazták a Nevezd meg a legjobbakat! verseny győzteseit, helyet kaptak az elengedhetetlen csapatmunkák és a csoportépítés, de a sporttevékenységekről, a szórakozásról sem feledkeztek meg.
A rendezvényt a csíkszeredai megyeháza márványtermében nyitották meg pénteken, május 24-én délután. Elsőként a moderátor szerepét is betöltő Ferencz S. Alpár tanár, megyei tanácsos köszöntötte a szép számban összegyűlt fiatalokat és kísérőiket. Beszédében kitért a 2014-től érvénybe lépő ifjúsági stratégia kidolgozásának fontosságára, amelyen hosszú ideje dolgozik a Pont Csoport a fiatalokkal közösen.
Jelen volt Petres Sándor, Hargita Megye Tanácsának alelnöke, aki örömét fejezte ki, hogy a hasonló rendezvényeknek hagyományuk lett a megyében. De, mint mondta, az a legfontosabb, hogy vannak olyanok, akik környezetükért, közösségükért tenni akarnak. Mindannyiukat köszönet illeti, tette hozzá. – Nem felejtjük el, hogy mi is voltunk fiatalok, Hargita Megye Tanácsa mindig partnere lesz és segíteni fogja azokat, akik a közösségért tenni akarnak. Sok sikert kívánunk mindannyiuknak – zárta beszédét az alelnök.
A Pont Csoport képviseletében Farkas András humoros és mindenki számára érthető interaktív bemutatót tartott arról, hogy mi is a stratégia, miért van szükség annak kidolgozására, és hogyan lehet ezt felhasználni. A 2014-2020-as időszakra vonatkozó Hargita megyei ifjúsági stratégia kidolgozása több hónapja folyik, a munka tavalyelőtt ősszel kezdődött, amikor Hargita Megye Tanácsa az európai uniós Fiatalok lendületben program keretében nyert erre támogatást, ismertette Farkas András. Számos találkozót szerveztek a fiatalokkal térségenként, amikor arra keresték a választ, hogy mit szeretnek környezetükben, milyennek látják a jelenlegi helyzetet, illetve a jövőt. Ezek alapján épül fel a stratégia, amelyhez a pénteki és szombati beszélgetések is hozzájárulnak. Hargita Megye Tanácsa kiemelten odafigyel a fiatalokra, hangsúlyozta Farkas András, erre jó példa az is, hogy megpróbálják megteremteni a háttérfeltételeket a diákmunka szorgalmazásához.
Idén 9. éve, hogy kiemelt ünnepnapjuk van a fiataloknak, így a Hargita Megye Tanácsa által szervezett programsorozat részeként a Nevezd meg a legjobbakat! elnevezésű verseny is többéves hagyományra tekint vissza. Idén négy kategóriában díjaztak: a közösségért kiemelten tevékenykedő fiatalokat, diákönkormányzatok kreatív projektjeit, modellértékű projekteket, illetve az ifjúságbarát önkormányzatokat. Hargita Megye Tanácsa Szent Imre-díjat adományozott a Székelykeresztúri Orbán Balázs Gimnázium Diáktanácsának a 2012-es Mikulási és Karácsonyi Ünnepség megszervezéséért, a Csíkajnádi Szent István Szervezetnek a Csíkajnádi Kálvári újraállításáért, a gyergyóalfalvi Atropocentrum Egyesületnek a Kimenő Összművészeti Diákfesztivál megszervezéséért. Ígéret Díjat kapott Albert Krisztina Vivien a Székelykeresztúri Orbán Balázs Gimnázium Diáktanácsa körében végzett tevékenységéért, Birtalan Andrea az Atropocentrum Egyesületnél kifejtett munkájáért, György Ottó és Gál Emese, mindketten a Szépvízi Ifjúsági Egyesületnél végzett tevékenységükért. Márton Áron-emlékéremmel jutalmazták Gáll Szabolcsot, Gyergyóalfalu polgármesterét a fiatalok kezdeményezéseinek folyamatos támogatásáért. Ebben az évben a Facebook közösségi oldalon is meghirdettek egy versenyt, amelyen a Madéfalvi Ifjúsági Kezdeményezés nyert a 2013-as farsangtemetésével. A laudációkat Kelemen Gábor, Hargita Megye Tanácsának munkatársa, az európai uniós projektek osztályvezetője mondta. A díjakat Ferencz S. Alpár adta át, jelen volt Zonda Erika, Hargita Megye Tanácsa Programok és alárendelt intézmények vezérigazgatóságának vezetője is.
Ezt követően a moderátor szerepét Ladó Tihamér vette át, akinek szintén elismert a fiatalokért végzett munkája. A jelenlevők egy-egy rövid előadásból megismerhették a Kimenő Összművészeti Diákfesztivált és a Csíkajnádi Kálvária újraállításának folyamatát, amelyek jó példái az összefogás, az önkéntes munka eredményességének. A délután csapatmunkával folytatódott.
Péntek este a szórakozásé lett a főszerep, ennek a helyszíne már a homoródfürdői 6-os villa volt, ahol a Crisis Band biztosította a jó hangulatot. Szombaton pedig ugyanitt folytatódott a program műhelymunkákkal és sporttevékenységekkel.
Csíkszereda, 2013. május 26.
2012:
Sajtóközlemény
Örök-aktív fiatalokat díjaztak
Hargita Megye Tanácsa elismeri a fiatalok munkáját
A 2012-es Ifi Napok programsorozat keretében díjazták azokat, akik a legaktívabban vettek részt a megye ifjúságának közösségi életében. Az eseményre május 3-án, csütörtökön került sor Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsa márványtermében.
Hargita Megye Tanácsa, a Hargita Megyei Sport- és Ifjúsági Igazgatóság, valamint a Hargita Megyei Kulturális Központ díjazta a megyében aktív, kiemelkedő közösségi tevékenységet kifejtő fiatalokat, eredményes ifjúsági projekteket lebonyolító diákönkormányzatokat, szervezeteket, valamint azokat az önkormányzatokat, amelyek támogatják az ifjúsági szervezeteket és programjaikat.
A csütörtöki díjkiosztó kezdetén házigazdaként Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke köszöntötte a fiatalokat, példaértékűnek nevezve a közösségért kifejtett tevékenységüket, majd Becze István megyei tanácsos szólalt fel.
– Már évek óta megszervezzük az Ifjúság Napját, és díjazzuk azokat, akik a legtöbbet tettek az ifjúságért. Azt gondolom, hogy ez nagyon fontos lépés, szükséges megerősítenünk a fiatalokat abban, hogy jó az, amit tesznek. De emellett fontos, hogy egész évben odafigyeljünk rájuk! – hangsúlyozta, majd saját tapasztalatát osztotta meg: – Vidéken járva az látszik, hogy a fiatalok azok, akik életet visznek a falu életébe, ők segítenek a falunapok megszervezésében, tánccsoportot, hagyományőrző csoportot működtetnek. Erősítsen meg benneteket, hogy valóban érdemes másokért tenni.
Nevezd meg a legjobbakat! címmel egyesületek és civil szervezetek számára fogalmaztak meg felhívást, hogy javasoljanak fiatalokat, akik kiérdemelték az elismerést. A nyerteseket értékes könyvutalványokkal, könyvekkel, kitüntetéssel és oklevéllel jutalmazták. A három kategória díjazottainak méltatását Zonda Erika, Hargita Megye Tanácsa Programok és Vidékfejlesztés Igazgatóságának vezetője olvasta fel, a díjakat Becze István, Rácz Árpád és Szentes Antal megyei tanácsos, Ferencz Angéla, a Hargita Megyei Kulturális Központ vezetője és Izsák-Székely Lóránt tanfelügyelő adta át.
A díjátadó alkalmával dicséretben részesült Varga Milán és Ladó Tihamér-Zsolt, a Csíki Diáktanácsok Egyesületének önkéntese, akárcsak Nagy János-Hunor, a szentábrahámi Dávid Ferenc Ifjúsági Egylet tagja, valamint Gedő Anita, a szentegyházi Gábor Áron Iskolaközpont diáktanácsának elnöke. Iskolaújság szerkesztéséért dicséretben részesült a homoródszentmártoni Nagy Boglárka. Hasonlóképpen ismerték el Ferenczi Enikő, a ditrói Hagyományőrző Csoport tagjának munkáját és Gagyi Réka, a Székelykeresztúri Kistérség Szövetség önkéntesének tevékenységét. Többek között táncházak és játszóházak szervezéséért dicséretben részesült Ádám Rebeka. A nagytusnádi Ravasz Arnold a Tantusz Egyesületnél és az alcsíki Sportegyesületnél betöltött tevékeny szerepével érdemelte ki a dicséretet. A csíkmindszenti Málnási Zsuzsanna, a Caritas önkénteseként tűnt ki, Páll Zoltánt és Balázs Zsombort az általuk működtetett Szépvíz Rádió létrehozásáért és működtetéséért díjazták. Dicséretben részesült Mihály Emőke, aki a csíki fiatal pedagógusok fórumának megszervezésében vállalt szerepet. Harmadik díjat vehetett át Darvas Róbert, a csíkszentimrei Ifjúsági és Közművelődési Egyesületnél kifejtett munkájáért, második díjban részesült a gyergyóalfalvi Szekeres Rita, a Faludy György Irodalmi Fesztivál és a KIMENŐ Összművészeti Fesztivál megszervezéséért. Első díjban Szentes Lajos, a csíkszeredai Zöld SzékelyFöld Egyesület önkéntese részesült. A megyei tanács elismeréseként Ígéret Díjat, érmet és oklevelet is átvehetett a könyvutalvány mellett.
A Diákönkormányzatok kreatív projektje kategóriában a szentegyházi Gábor Áron Iskolaközpont diáktanácsát díjazták, a harmadik díjat és az Ígéret Díjat Gedő Anita, az iskola diáktanácsának elnöke vette át. A második díjat a 2011-es Sapientia Egyetemi Diáknapok projekt érdemelte ki, az Ígéret Díjat Dávid Zsolt, a Hallgatói Önkormányzat elnöke vette át. A székelykeresztúri Orbán Balázs Gimnázium IX–XII. osztályosainak karneváli ünnepsége kapta az idei első díjat, a vele járó Ígéret Díjat Molnár Csilla, a diáktanács elnöke vehette át.
A modellértékű projektek kategóriájában harmadik díjban részült az Év Fája Romániában 2011 – Vágási Tölgy projekt, amelyet a Három Hegy Ifjúsági Egyesület bonyolított le, amit a megyei tanács Szent Imre-díjjal jutalmazott. Második díjban és Szent Imre-díjban részesült a szentábrahámi Dávid Ferenc Ifjúsági Egylet, a Hagyományteremtés: Farsangtemetés című rendezvényükért. Az első díjat a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány érdemelte ki a YouthBank ifjúsági projektjével. Az első díjat és a Szent Imre-díjat Balogh Szabolcs projektkoordinátor vette át, aki befejezésül röviden ismertette sikeres projektjüket.
Csíkszereda, 2012. május 3.
Oklevél
Sajtóközlemény
Örök-aktív fiatalokat díjaztak
Hargita Megye Tanácsa elismeri a fiatalok munkáját
A 2012-es Ifi Napok programsorozat keretében díjazták azokat, akik a legaktívabban vettek részt a megye ifjúságának közösségi életében. Az eseményre május 3-án, csütörtökön került sor Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsa márványtermében.
Hargita Megye Tanácsa, a Hargita Megyei Sport- és Ifjúsági Igazgatóság, valamint a Hargita Megyei Kulturális Központ díjazta a megyében aktív, kiemelkedő közösségi tevékenységet kifejtő fiatalokat, eredményes ifjúsági projekteket lebonyolító diákönkormányzatokat, szervezeteket, valamint azokat az önkormányzatokat, amelyek támogatják az ifjúsági szervezeteket és programjaikat.
A csütörtöki díjkiosztó kezdetén házigazdaként Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke köszöntötte a fiatalokat, példaértékűnek nevezve a közösségért kifejtett tevékenységüket, majd Becze István megyei tanácsos szólalt fel.
– Már évek óta megszervezzük az Ifjúság Napját, és díjazzuk azokat, akik a legtöbbet tettek az ifjúságért. Azt gondolom, hogy ez nagyon fontos lépés, szükséges megerősítenünk a fiatalokat abban, hogy jó az, amit tesznek. De emellett fontos, hogy egész évben odafigyeljünk rájuk! – hangsúlyozta, majd saját tapasztalatát osztotta meg: – Vidéken járva az látszik, hogy a fiatalok azok, akik életet visznek a falu életébe, ők segítenek a falunapok megszervezésében, tánccsoportot, hagyományőrző csoportot működtetnek. Erősítsen meg benneteket, hogy valóban érdemes másokért tenni.
Nevezd meg a legjobbakat! címmel egyesületek és civil szervezetek számára fogalmaztak meg felhívást, hogy javasoljanak fiatalokat, akik kiérdemelték az elismerést. A nyerteseket értékes könyvutalványokkal, könyvekkel, kitüntetéssel és oklevéllel jutalmazták. A három kategória díjazottainak méltatását Zonda Erika, Hargita Megye Tanácsa Programok és Vidékfejlesztés Igazgatóságának vezetője olvasta fel, a díjakat Becze István, Rácz Árpád és Szentes Antal megyei tanácsos, Ferencz Angéla, a Hargita Megyei Kulturális Központ vezetője és Izsák-Székely Lóránt tanfelügyelő adta át.
A díjátadó alkalmával dicséretben részesült Varga Milán és Ladó Tihamér-Zsolt, a Csíki Diáktanácsok Egyesületének önkéntese, akárcsak Nagy János-Hunor, a szentábrahámi Dávid Ferenc Ifjúsági Egylet tagja, valamint Gedő Anita, a szentegyházi Gábor Áron Iskolaközpont diáktanácsának elnöke. Iskolaújság szerkesztéséért dicséretben részesült a homoródszentmártoni Nagy Boglárka. Hasonlóképpen ismerték el Ferenczi Enikő, a ditrói Hagyományőrző Csoport tagjának munkáját és Gagyi Réka, a Székelykeresztúri Kistérség Szövetség önkéntesének tevékenységét. Többek között táncházak és játszóházak szervezéséért dicséretben részesült Ádám Rebeka. A nagytusnádi Ravasz Arnold a Tantusz Egyesületnél és az alcsíki Sportegyesületnél betöltött tevékeny szerepével érdemelte ki a dicséretet. A csíkmindszenti Málnási Zsuzsanna, a Caritas önkénteseként tűnt ki, Páll Zoltánt és Balázs Zsombort az általuk működtetett Szépvíz Rádió létrehozásáért és működtetéséért díjazták. Dicséretben részesült Mihály Emőke, aki a csíki fiatal pedagógusok fórumának megszervezésében vállalt szerepet. Harmadik díjat vehetett át Darvas Róbert, a csíkszentimrei Ifjúsági és Közművelődési Egyesületnél kifejtett munkájáért, második díjban részesült a gyergyóalfalvi Szekeres Rita, a Faludy György Irodalmi Fesztivál és a KIMENŐ Összművészeti Fesztivál megszervezéséért. Első díjban Szentes Lajos, a csíkszeredai Zöld SzékelyFöld Egyesület önkéntese részesült. A megyei tanács elismeréseként Ígéret Díjat, érmet és oklevelet is átvehetett a könyvutalvány mellett.
A Diákönkormányzatok kreatív projektje kategóriában a szentegyházi Gábor Áron Iskolaközpont diáktanácsát díjazták, a harmadik díjat és az Ígéret Díjat Gedő Anita, az iskola diáktanácsának elnöke vette át. A második díjat a 2011-es Sapientia Egyetemi Diáknapok projekt érdemelte ki, az Ígéret Díjat Dávid Zsolt, a Hallgatói Önkormányzat elnöke vette át. A székelykeresztúri Orbán Balázs Gimnázium IX–XII. osztályosainak karneváli ünnepsége kapta az idei első díjat, a vele járó Ígéret Díjat Molnár Csilla, a diáktanács elnöke vehette át.
A modellértékű projektek kategóriájában harmadik díjban részült az Év Fája Romániában 2011 – Vágási Tölgy projekt, amelyet a Három Hegy Ifjúsági Egyesület bonyolított le, amit a megyei tanács Szent Imre-díjjal jutalmazott. Második díjban és Szent Imre-díjban részesült a szentábrahámi Dávid Ferenc Ifjúsági Egylet, a Hagyományteremtés: Farsangtemetés című rendezvényükért. Az első díjat a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány érdemelte ki a YouthBank ifjúsági projektjével. Az első díjat és a Szent Imre-díjat Balogh Szabolcs projektkoordinátor vette át, aki befejezésül röviden ismertette sikeres projektjüket.
Csíkszereda, 2012. május 3.
Oklevél
Visus Kulturális Egyesület
Megyei Gólyabál – GYTIT
- SZÉKELYFÖLDI ORBÁN BALÁZS-DÍJ
- HARGITA MEGYÉÉRT DÍJ
- PRO COMMUNITAS DÍJ
- PRO CIVITATE DÍJ
- BETHLEN GÁBOR-DÍJ
- VITOS MÓZES-DÍJ
- KERESZTES LAJOS-DÍJ
- KÁJONI JÁNOS-DÍJ
- MAJLÁTH GUSZTÁV KÁROLY-DÍJ
- ÖNZETLENSÉG DÍJ
- MÁRTON ÁRON-EMLÉKÉREM
- SZENT IMRE-DÍJ
- ÍGÉRET DÍJ
- HEURÉKA DÍJ
- HŰSÉGDÍJ
- ÖSSZETARTOZÁS JELVÉNY
- ÖNKORMÁNYZATI DÍJAK
- HÍRESSÉGEK SÉTÁNYA
- MIHAI EMINESCU-DÍJ
- GEORGE SBÂRCEA-DÍJ
- HARGITA MEGYE TANÁCSA – EMLÉKÉREM
- HARGITA MEGYE TANÁCSA ÉLETMŰ DÍJ