BETHLEN GÁBOR-DÍJ

Hargita Megye Tanácsának közigazgatási díja, a Bethlen Gábor-díj azoknak a személyeknek adományozható, akik közéleti tevékenységükkel, több évtizedes munkásságukkal jelentősen hozzájárultak Hargita megye fejlődéséhez, a megye értékeinek feltárásához és megismertetéséhez.

A Bethlen Gábor-díj kör alakú, 50 mm átmérőjű, 4,5 mm vastagságú, egyoldalas vert érme, amelyet emléklap és pénzjutalom kíséretében adományoz a megyei önkormányzat vezetője egy erre az alkalomra szervezett ünnepségen.

Eddigi díjazottjaink:

2024:

A jövedelemadó visszaosztásából újabb településeket támogat Hargita Megye Tanácsa, külföldi tanulmányútra megy egy küldöttség a Kishalász program elindítása érdekében, megszavazták a tagdíjat a Harghita Business Centernek és a Sóvidék-Hegyalja Leadernek, EU-s pályázattal digitalizálják a folyamatokat, csökkentik a bürokráciát és növelik a hatékonyságot a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban. Ezek voltak Hargita Megye Tanácsa február 28-i rendkívüli ülésének legfontosabb döntései, amelyet Csíkszentkirályon tartottak.
🗣 A testületet Székely Ernő polgármester köszöntötte, és röviden ismertette a község történetét. Mint mondta, fontos számukra a közösségépítés, a sport, a turizmus, a korszerűsítés minden területen, de büszkék az önkéntes tűzoltókra is. Fontosnak tartják a kulturális értékek megőrzését, tervezik egy régi malom megvásárlását, amit múzeummá alakítanának, mondta az elöljáró, aki megköszönte a megyei tanácsnak, hogy támogatják a községet a fejlődés érdekében.
🥇Borboly Csaba elnök a megyei tanács részéről Bethlen Gábor-díjjal tüntette ki Székely Ernő polgármestert kiemelkedő közéleti munkájáért, kitartást, jó egészséget és további eredményes munkát kívánt neki.
📑 A 125A jelzésű megyei út egy szakaszának a finanszírozására a Regionális Operatív Programban (POR) pályáznak, ennek a dokumentációját elfogadta a testület, akárcsak a gyergyói kis terelőút dokumentációját. Utóbbi munkálatait valószínűleg idén befejezik, mondta Borboly Csaba.
Elkészült a dokumentáció a székelyszentkirályi út újjáépítésére is, mint Hargita Megye Tanácsának elnöke elmondta, a forgalmat elterelik majd, ugyanis nincs hely pót híd építésére.
✅Autó töltőállomásokat építenek az országos helyreállítási terv (PNRR) finanszírozásával, ismertette Bíró Barna Botond, a megyei tanács alelnöke. Mint részletezte, öt töltőállomás lesz Csíkszeredában, kettő Székelyudvarhelyen, kettő Keresztúron és kettő Gyergyó-térségében, ezeket a megyei tanács tulajdonában levő területeken tudják megépíteni.
❗Az ország egyik legjobban működő inkubátorháza a székelyudvarhelyi Harghita Business Center, hangsúlyozta Borboly Csaba, mint hozzátette, ambiciózus terveik vannak, amelyek érdemesek a támogatásra. A döntéshozó testület megszavazta az inkubátorház tagdíját, akárcsak a Sóvidék-Hegyalja Leader esetében.
🏥EU-s pályázattal bonyolítják le a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház digitalizációs folyamatát, emellett fontosnak tartják a bürokrácia csökkentését és a hatékonyság növelését, hangsúlyozta a megyeelnök.
💰A jövedelemadó 6%-os visszaosztásából támogatja a megyei tanács Csíkszentkirály községet a régi malom megvásárlásában, de további Hargita megyei településeknek is szavaztak meg támogatást: Galócás, Gyergyótölgyes, Bélbor, Vasláb, Farkaslaka, Fenyéd, Nagygalambfalva, Salamás, Csíkszentmihály, Oroszhegy, Újszékely, Oklánd, Csíkszenttamás, Gyergyóvárhegy, Maroshévíz, Parajd és Gyergyóholló.
🐟Kishalász programot indítanának a sikeres Kiskertész és Kiserdész programok mintájára, ennek érdekében a magyarországi Heves megyébe utazik egy küldöttség tanulmányútra, fogadta el a határozattervezetet a testület.

2023:

Réti Zsófia 1977-ben született Csíkbánkfalván. Szülei, nagyszülei, dédszülei által Csíkszentgyörgy községhez kötődik. Több mint 25 éves munkatapasztalata van, amelyet a helyi közösség szolgálatába is állított.

A Bethlen Gábor-díj azoknak a személyeknek adományozható, akik közéleti tevékenységükkel, több évtizedes munkásságukkal jelentősen hozzájárultak Hargita megye fejlődéséhez, a megye értékeinek feltárásához és megismertetéséhez.

Réti Zsófia munkássága azon a téren, hogy a fiataljaink örömmel jöjjenek haza és itthon tervezzenek családot, jövőt, igazán kiemelkedő. Szeretné az idős generáció tapasztalatait a fiatalok ötleteivel, lendületével összekapcsolni. Olyan fejlesztéseket valósított és valósít meg, a közösség és az uniós források bevonásával, amelyek az itthon maradáshoz megteremtik az alapvető feltételeket minden korosztály számára.

Gratulálunk, és további sikeres munkát kívánunk!

Bethlen Gábor-díjat kapott Réti Zsófia, Csíkszentgyörgy község polgármestere, a hivatalos indoklás szerint azért, mert kiemelkedő munkásságával hozzájárult Hargita megye és a székely közösség fejlődéséhez, felemelkedéséhez és jó híre öregbítéséhez.

Ünnepélyes keretek között vehette át Réti Zsófia, Csíkszentgyörgy község polgármestere a Hargita Megye Tanácsa által megalapított Bethlen Gábor-díjat péntek délután. A díjátadóra összegyűlt érdeklődőket, a község polgármesterét és az önkormányzat alkalmazottait elsőként Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke köszöntötte. Az elöljáró szerint Csíkszentgyörgy községben sok minden megvalósult az elmúlt három évben,

a kimagasló teljesítményeket  érdemes a figyelem középpontjába helyezni.

A megyei tanács több díjat is létrehozott, ezek közül a közigazgatási tevékenységért járó legmagasabb kitüntetés a Bethlen Gábor-díj.

Az elismerést Réti Zsófia kiemelkedő munkásságáért kapta, a hivatalos indoklás szerint azért, mert hozzájárult Hargita megye és a székely közösség fejlődéséhez, felemelkedéséhez és jó híre öregbítéséhez.

Csíkszentgyörgy község polgármestere, bár nem számított rá, örömmel vette át a Bethlen Gábor-díjat. Köszönetet mondott Hargita Megye Tanácsának, mert sok megvalósításuk a megyei önkormányzat segítségével jött létre.

– Nagyon hálás vagyok, de ezt a díjat nemcsak én, de egy olyan csapat kapta és érdemelte ki, akikkel együtt több mint húsz éve dolgozunk közösen a céljainkért. Ugyanakkor a polgármesteri hivatal munkaközösségét is megilleti a díj,

akik a mindennapi lelkiismeretes munkájukkal hozzájárulnak a projektek megvalósításához. Húsz évvel ezelőtt nem karrierépítés céljából, hanem egy ifjúsági közösségért kezdtünk el dolgozni, ebből a vallásos, ifjúsági csoportból indultam, ma is az onnan hozott értékeket, irányelveket figyelembe véve végezzük napi munkánkat – hangsúlyozta Réti Zsófia. Az elöljáró ugyanakkor köszöntötte Czikó Gergely nyugalmazott iskolaigazgatót, volt tanárát, akit példaképének nevezett.

Az eseményen jelen volt Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere, aki örömét fejezte ki, hogy a csíkszentgyörgyi önkormányzatnak komoly elképzelése van arról, hogyan tudja a települést jobbá tenni, és ahhoz tartják is magukat. Becze István, a Csík Területi RMDSZ ügyvezető elnöke szerint Csíkszentgyörgy községben olyan közösség épül, ami példaértékű, mert a vezetőség az egyházra, a közbirtokosságra, a fiatalokra, az idősekre, mindenkire odafigyelve végzi munkáját.

A díjátadó után Réti Zsófia kérdésünkre elmondta: a díjat az egész csapat kapta, az önkormányzat munkatársai és mindazok, akikkel az elmúlt 23 évben együtt dolgoztak, ezt a munkát ismerték el, így nem magáénak, inkább a közösség díjának tartja, mert sokan tettek azért, hogy méltónak találják őket ennek odaítélésére. Kiemelte: van néhány olyan irányelv, amelyek mindennap motivációt adnak számukra, hogy hittel és szeretettel végezhessék munkájukat, ezek a család, az egészség, a közösségi szellem, a fejlesztés, fejlődés és a szakmaiság.

2022:

Egy céltudatos ember, aki mert nagyot álmodni

Ha valakinek kételyei is vannak azt illetően, hogy szabad-e, kell –e néha álmodnia az embernek, a mai nap történései egyértelmű választ adnak a kérdésre: nemcsak szabad, muszáj.

Az az ember, aki mert nagyot álmodni közösségével együtt, ma itt áll mellettem – Mik József Borszék polgármestere.

Mik József 12 évvel ezelőtt merész tervvel indította útjára első mandátumát: visszaadni Borszéknek a fürdővárosi státuszt, turistavonzóvá tenni újra Borszéket.

 Ötletét tervek követték, kalkulált, és reménykedett, hiszen az akkori kormány támogatása adott volt. Amikor kiderült, hogy csupán a mézesmadzagot húzták el a közösség orra előtt, partnereket, szövetségeseket keresett, banki hitelhez folyamodott.

 Kapott hideget és meleget is, volt aki mosolygott a háta mögött,és volt aki inkább visszalépett és elhatárolódott a segítségnyújtástól. De Mik József a közösségért érzett felelősségtől vezérelve, vitte tervét, konok elhatározással. Tudatában annak, hogy Borszéken a turizmust nem lehet fellendíteni a kezelőbázis megépítése nélkül.

Céltudatosságodat, kitartásodat mindig is csodáltuk. Hargita Megye Tanácsának talán az egyik legjobb döntése volt, hogy vasakarattal kiállt és hitt a projekt megvalósulásában, ezt mutatja az is, hogy az utolsó két évben a kollégák megtalálták a módját a befejezéshez szükséges beruházási rész elkészítésére.

Tudom, hogy voltak mély pontok, szakadékok, amikor, hogy téged idézzelek, már mindent feketében és szürkében láttál. Akkor barátként fordultam feléd, mert éreztem, hogy erre van szükséged, egy jó szóra, bíztatásra. Azt mondtam neked, hogy együtt befejezzük a kezelőbázist, csak tarts ki, Jóska.

Nem adtad fel, újra hátadra vetted a nehéz csomagot, lett sípálya, nyári bobpálya, és most itt vagyunk az ország egyik legszebb, teljes szolgáltatást nyújtó gyógyfürdőjének megnyitóján.

Mindannyian, partnereid, szövetségeseid, azt reméljük ettől a központtól, hogy nem csak a térség, de egész Hargita megye és Székelyföld számára olyan vonzerőt jelent majd, amely mentén sok napot fognak itt eltölteni a vendégek, határon innen és túl.

Hargita Megye Tanácsa Mik József polgármester közéleti tevékenységét ma a Bethlen Gábor-díjjal ismeri el.

E díj átvétele alkalmával kívánok neked jó egészséget és további eredményes munkát, köszönöm, hogy hittél és bíztál Hargita Megye Tanácsának partnerségében!

2015:

Laudáció

Márton István a vidékfejlesztés szolgálatában állt és áll mindmáig. Ezt bizonyította hosszas tevékenysége során, bármilyen tisztséget, hivatalt is töltött be. Ezt tette hajdanán polgármesterként, Hargita Megye Tanácsa Programok és vidékfejlesztési igazgatóságának egykori osztályvezetőjeként, a megyei agrárkamara vezetőjeként, és ezt teszi a megyei önkormányzat Vidékfejlesztési Egyesületének jelenlegi igazgatójaként is.
Felleltározva a vidékben rejlő potenciális fejlesztési lehetőségeket, a megye területén a vidékfejlesztéssel kapcsolatban felmerülő gondokat, felismerve a gazdák és a termelők hátrányos helyzetét, az agrárium fellendítésért folytatott küzdelemben a helyiek támpontjának számít.
Az ő következetes munkája révén sikerült bejegyeztetni a Székely termék védjegyet, s az ezzel a védjeggyel ellátott termékek ma már a magyarországi hipermarketekben, a CBA üzletlánc boltjaiban is megvásárolhatók, emellett jelen vannak a különböző hazai és nemzetközi vásárokon, agrárrendezvényeken.
Egyre népszerűbb a hagyományos helyi termékek tavaszi, őszi és karácsonyi vására és kiállítása, illetve 2011-től a megyeháza oszlopterében berendezett hagyományos és helyi termékek havi vására – mindezeket a kezdetek óta az ő hathatós irányítása alatt szervezi egy lelkes csapat.
Munkájának másik vetülete a Csíkdánfalvi Nimród Vadászegyesületben kifejtett tevékenysége, a szervezet elnökeként népszerűsíti a vadásztársadalom számára elérhető lehetőségeket, feltérképezi gondjaikat, és szívén viseli az erdeinkben élő állatállomány sorsát.
Az alternatív mezőgazdaság meghonosítása érdekében a megyei tanács képzéseket, tanfolyamokat szervezett a gazdák számára. Márton István a KAP-karaván, az INSIGHT projekt, és az egyre több érdeklődőt vonzó sajtismereti kurzusok megszervezésében is jelentős szerepet vállalt.
Az általa koordinált vidékfejlesztési osztály hathatós munkája eredményeként jött létre a négy Leader-térség Hargita megyében, annak érdekében, hogy hatékonyan értékesíthesse az agrárstratégiák elemeit és a térségi tennivalókat.
Az ő nevéhez fűződik a tejfeldolgozó szövetkezetek megalakulása, a kisvágóhidak létrehozásának támogatása, valamint az iskolásokat megszólító Kiskertész program népszerűsítése és lebonyolítása.
Nem szerénytelenség azt állítani, hogy Márton István kezdeményező, szolgálatkészsége és kompromisszumra való törekvése, valamint önzetlen munkája nélkül a Hargita megyei agrárium lényegesen szegényebb lenne.
Az elmúlt 5 esztendőben az erre a célra létrehozott bizottság Márton István vezetésével a Székely termék védjegyet közel 700 terméknek ítélte oda, így összesen már 93 székelyföldi termelő büszkélkedhet ezzel a minősítéssel. Meggyőződésünk, hogy gazdatársadalmunkkal összefogva a Székely terméket pár éven belül egész Európában ismert és elismert márkanévvé tehetjük. Ehhez pedig szükség van az olyan emberek szakértelmére, gyakorlatára, mint Márton István, aki székelyföldi viszonylatban értékteremtő.
Hargita Megye Tanácsa Márton István közéleti tevékenységét ma a Bethlen Gábor-díjjal ismeri el.

Borboly Csaba
Csíkszereda, 2015. december 11.

Oklevél

Sajtóközlemény

Szakképzési cselekvési tervet fogadtak el

Díjazással egybekötött ülést tartott Zetelakán Hargita Megye Tanácsa

A Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége létrehozásáról és a szakképzési cselekvési tervről szóló határozattervezetet is elfogadták Hargita Megye Tanácsa Zetelakán tartott soros ülésén, december 11-én, pénteken. Az ülés ünnepi pillanatokkal kezdődött: díjazták a megyei tanács vidékfejlesztési egyesületének Kiskertész programjában részt vevő iskolásokat, 25 diákot és három iskolát, majd Hargita Megye Tanácsa Bethlen Gábor-díjával tüntették ki az egyesület igazgatóját, Márton Istvánt. A megyei tanács közigazgatási díja azoknak a személyeknek adományozható, akik közéleti tevékenységükkel, több évtizedes munkásságukkal jelentősen hozzájárultak Hargita megye fejlődéséhez, a megye értékeinek feltárásához és megismertetéséhez. A laudációt Egyed József, a Székely termék védjegyet odaítélő bírálóbizottság tagja olvasta fel. Mint elhangzott, Márton István a vidékfejlesztés szolgálatában állt és áll mindmáig, ezt bizonyította hosszas tevékenysége során, bármilyen tisztséget, hivatalt is töltött be. Ezt tette hajdanán polgármesterként, Hargita Megye Tanácsa Programok és vidékfejlesztési igazgatóságának egykori osztályvezetőjeként, a megyei agrárkamara vezetőjeként, és ezt teszi a megyei tanács vidékfejlesztési egyesületének jelenlegi igazgatójaként is. Az ő következetes munkája révén sikerült bejegyeztetni a Székely termék védjegyet, s az ezzel a védjeggyel ellátott termékek ma már a magyarországi hipermarketekben, a CBA üzletlánc boltjaiban is megvásárolhatók, emellett jelen vannak a különböző hazai és nemzetközi vásárokon, agrárrendezvényeken. Az ő nevéhez fűződik többek között a tejfeldolgozó szövetkezetek megalakulása, a kisvágóhidak létrehozásának támogatása, valamint az iskolásokat megszólító Kiskertész program népszerűsítése és lebonyolítása.

A kis kertészek közül térségenként 3-3-at díjaztak, további 3-3-at dicséretben részesítettek, emellett pedig három iskola kapott díjat. 2015-ben a Kiskertész program kiírására 498 diák, 21 osztály jelentkezett a megye 23 iskolájából, összesen 2595 vetőmagcsomagot osztottak ki, amelyekből salátát, sárgarépát, retket, cukkinit, borsót termeszthettek kertjükben a gyerekek. Borboly Csaba, a megyei tanács elnöke különleges alkalomnak nevezte a kihelyezett ülést, ugyanis a gyermekek díjazása az általa vezetett intézmény törekvéseinek eredményét mutatja, hiszen saját kezűleg termesztették a növényeket, és megtapasztalhatták – Márton István szavaival élve –, mi a különbség étel és táplálék között. A megyeelnök köszönetet mondott a tanároknak és a szülőknek, hogy támogatták a gyermekeket a kertészkedésben.

Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége létrehozásának szükségességéről Barabás Csaba, a megyei tanács beruházásvonzási irodájának vezetője beszélt vetített képes előadásában. Vázolta a problémákat: Romániában hiányoznak a fiatalok itthon tartását szolgáló konkrét intézkedések, kedvezőtlen az aktív és inaktív lakosság aránya, a megyében nagyon nehéz szakképzett munkaerőt találni, felmérés szerint 2300 vállalkozás keres hiába, az álláskeresők közel 60 százaléka szakképzetlen. Az irodavezető ismertette magyarországi testvérmegyék és Temesvár jó gyakorlatát a gazdaságfejlesztés terén. A tapasztalatok szerint a gazdaságfejlesztés három legfontosabb feltétele az infrastruktúra (autópálya), a szakképzett munkaerő (duális képzés) és a helyi befektetésösztönző csomag (helyi adókedvezmények, egyablakos rendszer, személyes felelős, rendszeres összejövetelek politikusok, intézményvezetők és vállalkozók között) megléte. A szakképzés fejlesztésére, a befektetési lehetőségek megteremtésére, továbbképzésekre, vállalkozóbarát intézkedésekre kell helyezni a hangsúlyt, összegzett Barabás Csaba.

Egyhangúlag elfogadták a megyei szakképzési cselekvési tervet, amellyel a szakoktatást szeretnék erősíteni. Ferencz-Salamon Alpár, az oktatási-kulturális szakbizottság elnöke elmondta, hogy Hargita Megye Tanácsának úgymond vállalt hatásköre a szakoktatás terén való cselekvés, és „meri vállalni” annak fejlesztését, mivel az hatással van a helyi gazdaság előremozdításában. A cselekvési terv arról szól, hogy miként és milyen eszközökkel tudják fellendíteni a szakoktatást s ezáltal a helyi gazdaságot is. A jövő évi költségvetésbe bele kell foglalni a cselekvési tervre szánt összeget, hangsúlyozta a tanácsos. Emlékeztetett arra, hogy Hargita Megye Tanácsa évente jelentős összeget fordít a megyei tantárgyversenyek szervezésére, illetve díjazására, és bejelentette, terveik szerint ebből az összegből jövőre körzeti és megyei szakmai versenyeket is finanszíroznának.

A tanácsülésen szó esett a környéken károkat okozó medvékről is. A helyi vadásztársaság részéről felszólaló lakos elpanaszolta, hogy nincs eszközük a medvékkel szemben, a törvény megköti a kezüket, de az emberek ezt nem értik meg, éles viták vannak a gazdák és vadászok között egy-egy közbirtokossági gyűlésen. A hozzászóló kérte, hogy a megyei tanács továbbra is tartsa napirenden az ügyet. Borboly Csaba megyeelnök válaszában arra hívta fel a figyelmet, hogy minden egyes vadkárt be kell jelenteni, mert az illetékes minisztériumban számok alapján hoznak döntést a probléma megoldására. Mint mondta, tudatában van annak, hogy a gazdák már belefáradtak a vadkárrendezés körüli hercehurcába, de minden egyes apró kárt is jelenteni kell, mert ennek híján súlyosbodhat a helyzet.

Az ülésen részt vett Verestóy Attila szenátor is, aki felszólalásában ünnepnek nevezett minden olyan találkozót, amelyre választottak döntéshozás céljával gyűlnek össze.

– ’89 előtt erről álmodtunk, roppant fontosak a közösségek életében az ilyen alkalmak – mondta a szenátor.

Csíkszereda, 2015. december 11.

2011:

Laudáció

Ezalkalommal osztjuk ki Hargita Megye Tanácsának Bethlen Gábor-díját, amellyel a közéleti tevékenységet, a több évtizedes munkásságot jutalmazzuk. A díjjal elsőként Romfeld Mária-Magdolnát jutalmazzuk. Ő talán a legismertebb e háttérmunka-csapatból, ugyanis hosszú ideig beosztása, viselt tisztsége révén gyakran szerepelt a sajtóban is, no meg a restítúció áldatlan kérdésének rendezése is egy ideig az ő vállára nehezedett.
Romfeld Mária Magdolna Kászonaltízen látta meg a napvilágot, elemi iskoláit szülőfalujában kezdte, majd a gimnázium elvégzése után Kolozsvárott szerzett jogi diplomát, általános jog szakon, 1982-ben. Két évvel később posztgraduális képzésen vesz részt ugyanott, polgári jogra szakosodva, s szintén posztgraduális képzésen az európai intézmények vezetésében szerez szakképesítést. A nagyszebeni Lucian Blaga Egyetemen ugyanezen a szakon mesteri fokozatot szerez, majd az Országos Közigazgatási Intézet magas rangú közigazgatási tisztségviselők számára szervezett képzésén vett részt. Jogászi pályafutását a megyei közigazgatásban kezdte, de egy év után jogtanácsosként helyezkedik el egy kereskedelmi vállalatnál. Négy évig jegyző Székelykeresztúron, öt évig pedig Csíkszeredában. 1997-től 2006-ig a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal főtitkára volt, később a Megye alprefektusa. Jelenleg a Megyei önkormányzat jogi osztályát vezeti.
Magatartásával, emberi és szakmai habitusával kivívta a köztisztviselői munka méltóságát, sikeresen ötvözve a párbeszéd, a véleménynyilvánítás szabadságát a hatóság, közintézmény érdekeinek érvényesítésével.

Oklevél

Sajtóközlemény

Újabb településeket támogatott a megyei tanács

Iskolaépületek javítása és történelmi műemlékek védelme játszotta a főszerepet Hargita Megye Tanácsa október 19-i soros tanácsülésén.
A tanácsülést megelőzően Borboly Csaba megyeitanács-elnök közéleti tevékenységéért Bethlen Gábor-díjjal tüntette ki Romfeld Mária-Magdolnát, a megyei tanács Helyi Közigazgatási Vezérigazgatóságának vezetőjét, illetve Hűségdíjjal tüntette ki Birta Antal vagyongazdálkodási igazgatót és Egyed Árpád megyei főjegyzőt. Ugyancsak a tanácsülést megelőzően Hargita megyéért nyújtott alkotó munkájáért Kájoni-díjjal tüntette ki Albert-Homonnai Márton, Tövissi Zsolt, Bogos Ernő, Köllő Miklós, Korodi Szabolcs, Szikszai László és Máthé Zoltán építészeket.
– Hasonlóképpen az élsportolók ösztönzéséhez a közérdekért dolgozó köztisztviselőket, kiemelkedőt alkotó szakembereket, illetve a közösségükért kitartóan tevékenykedő személyeket, valamint a megyei tanács különböző programjaiban részt vállaló szakembereket is kell ösztönözni tevékenységükben, hogy ennek fényében az életművük, amelyet szintén Hargita megye javára fordítanak, még gazdagabb legyen – mondta a megyei tanács elnöke.
A köztisztviselők díjazásával kapcsolatosan Borboly Csaba külön kiemelte, hogy a köztisztviselők tevékenységéről a nyilvánosság ritkán értesül, nagyrészt csak olyankor, amikor a köztisztviselők nem végzik jól munkájukat. Hargita Megye Tanácsa honorálni szeretné a megye lakosságáért végzett áldozatos munkát, ezért díjazza azokat a személyeket, akik legkevesebb 15 éve tevékenykednek, és kiemelkedő eredményeket érnek el.
Az előző tanácsüléshez hasonlóan Hargita Megye Tanácsa további településeknek utalt át pénzt tartalékalapjából. Ezúttal a siménfalvi Marosi Gergely iskola javítására 25 000 lejt, a székelymuzsnai általános iskola javítására ötezer lejt, a csíkszenttamási napközi megerősítésére 36 000 lejt, a székelykeresztúri Petőfi Sándor Általános Iskola megerősítésére 20 000 lejt, a gyergyócsomafalvi Csalóka óvoda javítására 20 000 lejt, a gyergyóditrói Siklódi Lőrinc Általános Iskola felújítására 15 000 lejt, a gyergyóvárhegyi Miron Cristea Iskolaközpontnak pedig tűzifa vásárlására 15 000 lejt utalt ki a megyei tanács. A megyei tanács a tartalékalapból járult hozzá a Boldogfalva községi Patakfalva ivóvízrendszerének megépítéséhez tízezer lejjel, valamint a gyimesközéploki művelődési ház javításához 25 000 lejjel.
Ugyancsak kiemelt szerepet kapott a tanácsülésen az a lista, amely a június 30-i határidővel meghirdetett történelmi műemlékek védelmét célzó program révén állt össze. A 22 pályázatot benyújtó civil szervezet közül a megyei tanács szakemberei 17 pályázatnak ítéltek meg támogatást.
– Főként templomok felújítására nyújtottak be pályázatot, de a sikeres pályázatok között található a magántulajdonban levő lövétei ványoló is, ami biztató jel abból a szempontból, hogy a lakosság és a civil szervezetek kezdtek figyelni a népi építészeti kincs megőrzésére is. Eredetileg kevesebb jelentkezőre számítottunk, de látva a nagy érdeklődést a kezdeti 225 ezer lejes költségvetést 252 ezer lejre emeltük, hogy elegendő keretet biztosítsunk a valóban fontos értékek restaurálására – mondta Borboly Csaba megyeitanács-elnök a programról.
A pályázatokról és a megvalósításuk részleteiről Hargita Megye Tanácsa külön sajtótájékoztatón számol majd be.
A  Ivóvíz-szolgáltató rendszerek építése 300-nál kevesebb lakosú településeken nevű programhoz újabb technikai dokumentációkat fogadott el a megyei tanács, aminek következtében jövő héten indul a mintegy 699 ezer lej összértékű munkálatsorozat, amely során kiépül Ábránfalva, Árvátfalva, Énlaka és Székelymuzsna vízellátó rendszere, illetve elkészül a firtosmartonosi rendszer második szakasza.
A továbbiakban a megye hulladékgazdálkodási stratégiája megvalósításának érdekében a megyei tanács betársult a helyi tanácsok által működtetett Eco-Csík Rt. vállalatba. A társulás indoklásaként Borboly Csaba elmondta, hogy a nem szakszerű lerakók bezárása mindannyiunk érdeke ugyanúgy, mint a hulladékkezelés jövőbeli megvalósítása. Ezt célszerű helyi tulajdonban levő vállalatokkal biztosítani, hiszen nem elhanyagolható a szolgáltatás ára sem. Az árak kedvező szinten való tartása a lakosság érdekeit szolgálja, és ez leginkább a helyi tanácsok tulajdonában levő vállalattal szavatolható.
Az október 19-i tanácsülésen a megyei tanácsosok határozatot hoztak arról is, hogy a kevésbé fontos, ritkább közbeavatkozást igénylő megyei utak téli karbantartását és hótalanítását Hargita Megye Tanácsa az érintett helyi tanácsokra bízza, illetve a fontosabb útszakaszok karbantartási munkálatait közbeszerzési eljárás útján ítéli oda.
Végezetül a megyei döntéshozó testület elfogadta az a határozatot, amely révén elkezdődhetnek a felújítási munkálatok a DJ 136A jelzésű megyei úton az Etéd  központjától Maros megye határa felé vezető másfél kilométeres szakaszon.

Csíkszereda, 2011. október 19.

Borbély Ernő