Kiterjesztik az EduBot platformot, hogy segítsék a diákok román érettségire való felkészülését
Céljuk, hogy a diákoknak egyenlő, ingyenes hozzáférhest biztosítsanak
Október 7-én, hétfőn sajtótájékoztató keretében ismertették az EduBot – Kulcskompetenciák fejlesztése a mesterséges intelligencia által támogatott chatbot-technológián alapuló kevert tanulási módszertanon keresztül című projektben elért eddigi eredményeket.
A projekt célja az adaptív oktatást támogató pedagógiai eszközök és módszertanok kifejlesztése, az eszközök oktatási környezetben történő tesztelése, valamint széleskörű elterjedésük elősegítése.
A projekt a STEM-oktatás szemléletét támogatja a hatékony és innovatív oktatási módszerek fejlesztésével és népszerűsítésével. A kidolgozandó módszertan interdiszciplináris megközelítést alkalmaz, a cél egy olyan digitális oktatási folyamat kifejlesztése, amelynek eredménye a kompetenciahiányok azonosítása és pótlása.
A projekt az Európai Unió Erasmus+ programjának egyik alprogramja által került finanszírozásra, a KA220 – SCH – Együttműködési partnerségek keretében.
Borsos Endre, a projekt menedzsere és magyarországi partnere a következőket nyilatkozta a projektről— Ez egy olyan innovatív kezdeményezés, aminek az a célja, hogy olyan gyakorlati megoldásokat adjanak a pedagógusoknak, ahol a mesterséges intelligencia segítségével a személyre szóló tanítást gyakorlatba tudják ültetni.
—Ennek köszönhetően minden gyerek a saját ütemében tud majd tanulni, olyan feladatokat kapnak, ami érdekes számukra és ott nyújtanak segítséget a tanárok a feladat elvégzésében, ahol szükség van rá. A pedagógus ezt a folyamatot könnyen át tudja látni, ez alapján egy anyagot össze tud állítani, ami segít hosszú távon.
Befejezésként hozzátette, hogy az így kifejlesztett tananyagok azoknak a gyerekeknek is segíthetnek a vizsgákra való felkészülésben, akiknek nincs anyagi lehetőségük még pluszban korrepetálásra járni.
A projekt keretében tizenkét héten keresztül 58 magyar diákot négy csoportra osztottak, amelyeket 1-1 tanár koordinált és a matematika tudásukat mérték fel a platform használata előtt és után. A feladatokat a tanulók az órán végezték el, de azok, akik nem tudták befejezni, a tanárok online segítségével otthon is folytathatták. A pedagógusok heti rendszerességgel értékelték a diákok munkáját és teljesítményét, és a diákokat egyéni teljesítményük alapján csoportosították, ami az egyes diákok képességeire épülő differenciált tanulási módszert eredményezett. Egyes esetekben tíz százalékos javulást tapasztaltak, míg a kísérleti projektben részt vevő tanulók átlaga az országos vizsgákon a magyar országos átlag felett volt.
Hargita megyéből a Regionet Alapítvány által a székelyudvarhelyi Orbán Balázs Általános Iskola és a Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium, a gyergyószárhegyi Bethlen Gábor Általános Iskola vettek részt a projektben,ami összesen 149 diákot és 3 tanárt jelent.
Évek óta dolgozunk azon, hogy a Hargita megyei iskolákat felszereljük a szükséges digitális eszközökkel. Használnunk kell az új technológiákat vagy akár a mesterséges intelligenciát is, annak érdekében, hogy megkönnyíthessük a saját és gyermekeink életét is. A jövőben azon fogunk dolgozni, hogy a projekt által kialakított platformot átalakítsuk úgy, hogy a román nyelvtanulást is meg tudja könnyíteni a diákoknak, ezáltal hozzájárulva az érettségi vizsgájukhoz való felkészüléshez — hangzott el Borboly Csabától, Hargita Megye Tanácsának elnökétől.
Csíkszereda, 2024. október 8.