A romáknak nem segítségre, hanem lehetőségekre, ugyanolyan életkörülményekre és hozzáférhető oktatásra van szükségük

„Ebben az intézményben egyenlő bánásmódban részesül mindenki“ – áll a Right Egyesület által Hargita Megye Tanácsának átnyújtott elismerésen.

A megyei tanács és a Right Egyesület hétfőn, október 21-én sajtótájékoztatón mutatta be az elmúlt négy évben a mélyszegénység problémájában elért eredményeket, valamint az Európai Unió által támogatott egyesület projektjét, amelyet a Közösségi Részvételi Erőforrás Központtal (CeRe) együttműködve valósítanak meg.

Csata Orsolya, a Right Egyesület vezetője, hangsúlyozta, hogy a projekt ötlete az, hogy az állami intézmények, a civil társadalom és a kormányzati szervezetek együttműködjenek annak érdekében, hogy közelebb hozzák az embereket a roma közösséghez, és párbeszédet kezdeményezzenek, amely elfogadáshoz és megértéshez vezet.
Mint mondta, a romáknak nem segítségre van szükségük, hanem lehetőségekre, ugyanolyan életkörülményekre és hozzáférésre az oktatáshoz.

Hargita Megye Tanácsa 2020-ban hozta létre a Mélyszegénység munkacsoportot. A munkacsoport 2022-ben azonosította be és térképezte fel a mélyszegénységben élő közösségeket, annak érdekében, hogy olyan eszközöket és megoldásokat találjanak, amelyek segítik őket.

Ezt követően pedig 2023-ban országos szinten az első megyei tanács volt a Hargita megyei, amely saját stratégiát dolgozott ki.
https://analiza.judetulharghita.ro/strategia-pentru-incluziunea-sociala-a-romilor-din-judetul-harghita-2023-2027/

 

András Lóránd a munkacsoport vezetője elmondta, ez európai szinten is ritka. Mint mondta, a stratégia kézzel fogható megoldásokat javasol, amely akciótervet is tartalmaz.

Borboly Csaba, a Hargita Megyei Tanácsának elnöke, elismerését fejezte ki a Right Egyesület kifejtett munkájáért, kiemelve, hogy megyei szinten sikerült látványosabb eredményeket elérni ebben a kérdésben, mint országos szinten, mivel már létezik egy cselekvési terv, amely keretet biztosít a hátrányos helyzetű közösségek javát szolgáló projektek felgyorsításához.

– Hargita megye bizonyította, hogy bajban mindannyian szolidárisak vagyunk. Elkezdtünk szakmai téren is foglalkozni a mélyszegénységgel, már van egy cselekvési tervünk, amely keretet biztosít megyei szinten, és lassan-lassan elindultak olyan projektek, amelyeket fel lehet gyorsítani. Úgy gondolom, hogy a falakat le kell bontani, és olyan megoldásokat kell keresnünk, amelyeket mindkét fél el tud fogadni – hangsúlyozta a megyei tanács elnöke.

András Lóránd, Hargita Megyei Tanácsának mélyszegénységgel foglalkozó munkacsoportjának vezetője hangsúlyozta, az erőfeszítések már strukturáltabb formát öltöttek, és már létezik egy következetesség, amelyet a Right Egyesület azon projektje is támogat, amely hosszútávon kíván hozzájárulni a roma közösség építési és megerősítési kapacitásának növeléséhez.

– Komoly eredményeket értünk el. Ami nagyon fontos, hogy különböző területek – politikai, intézményi, civil – között elindult egy kommunikáció, amelynek eredménye, hogy több szinten is megjelentek olyan projektek, amelyek korábban nem léteztek. Ugyanakkor Hargita Megy Tanácsa felismerte annak fontosságát, hogy a finanszírozási rendszerben megjelenjenek a romák számára biztosított támogatások, és ez volt az első intézmény, amely hosszútávú stratégiát dolgozott ki ezen a területen – mondta el András Lóránd.
A mélyszegénységgel foglalkozó munkacsoport vezetője továbbá értékelte, hogy olyan alapot hoztak létre, amely lehetővé teszi a roma kérdés kezelését.

A munkacsoport vezetője szerint ugyanakkor a legfontosabb eredmény, hogy Hargita megye bekerült az európai közpolitikák körforgásába, így szakértelmet tud hasznosítani ezen a területen.

Csíkszereda, 2024. október 21.