Új információs rendszer segíti a Hargita-hegység és térségébe látogató turistákat
Nagy érdeklődés övezte a Hargita-hegység Közösségi Fejlesztési Társulás által szervezett bemutatót, ahol ismertették azt az új digitális információs rendszert, amely az idelátogató turisták, a helyi közösségek és önkormányzatok számára kínál egyszerű és gyors hozzáférést különböző információkhoz, helyi jellegzetességekhez, hasznos adatokhoz.
A november 22-én, Hargitafürdőn megszervezett eseményen jelen volt Madár Zsolt, a Hargita-hegység Közösségi Fejlesztési Társulás igazgatója, Márton Huba, a GEOTOP KFT képviselője, Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának alelnöke, helyi vállalkozók, a tagtelepülések képviselői, valamint a Csíkszeredai Kájoni János Szakközépiskola turizmus szakon tanuló diákjai is.
A Hargita-hegység Digitális Információs Rendszerének célja, hogy hozzájáruljon a Hargita-hegység és térségének fejlesztéséhez, főként a turizmus szempontjából, segítse a helyi vállalkozásokat, átláthatóvá és egy helyen elérhetővé tegye a helyi értékeket és látványosságokat.
A Hargita-hegység Közösségi Fejlesztési Társulás, Hargita Megye Tanácsa, valamint a Bethlen Gábor Alap támogatásából létrehozott alapfelületet a székelyudvarhelyi GEOTOP KFT valósította meg.
A rendszer alapját egy olyan adatbázis képezi, amelyben a térképek, események, szolgáltatások, árlisták és minden olyan információ helyet kap, amely által az idelátogató turista egy okoseszközről könnyedén tájékozódhat. A rendszer minden igényt kiszolgál, segít a programtervezésben, és interaktivitásra is teret ad, hiszen bárki számára hozzáférhető funkciókat is tartalmaz, adminisztrátori jóváhagyást követően szerkeszthetőek az adatok.
A most elkészült felület, amely még feltöltésre vár, elérhető a https://muntiiharghita.ro/ címen.
Madár Zsolt, a Hargita-hegység Közösségi Fejlesztési Társulás igazgatója kiemelte, hogy ez a rendszer országos szinten is ritkaság, megyénkben pedig egyedülálló.
– Az volt a cél, hogy úgy a tagtelepülésekről, mint a Hargita-hegységről rövid idő alatt, egyetlen gombnyomással minden szükséges információ elérhető legyen. Az adatbázis elsősorban turisztikai jellegű információkat kínál, amelyek folyamatosan frissülnek majd, hozzájárulva a térség vonzerejének növeléséhez
– részletezte az igazgató.
Márton Huba, a GEOTOP cég képviselője bemutatta az elkészült információs rendszer részleteit. Mint mondta, a digitális megoldások elengedhetetlenek a mai világban.
– Az általunk kifejlesztett rendszer hosszú távon fejleszthető, könnyen használható, és integrálható más adatbázisokkal is. Jelenleg a Visit Hargita felületeivel már összelett kapcsolva. Mindez nemcsak a turistáknak, hanem az önkormányzatoknak és a közösségeknek is óriási segítséget nyújt majd. Az oldal egyelőre román nyelven érhető el, de tervben van a magyar és angol nyelvre való lefordítása is
– tette hozzá.
Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának alelnöke hangsúlyozta, hogy a rendszer hozzáférhetőbbé teszi a megyei és helyi információkat, és növelheti a térség turisztikai bevételeit is. A most elkészült platform alapja már készen van, így az adatokkal való feltöltés következik, hogy a lehető legszélesebb körű információs bázist hozzák létre.
A fejlesztés további célja, hogy az adatbázis élő rendszerként működjön, amely folyamatosan bővíthető, tartalmazva akár túraútvonalakat, építési engedélyeket, területkijelöléseket, időjárás-előrejelzéseket és turisztikai programajánlókat is.
Csíkszereda, 2024. november 25.