Támogatják a fiatalok vállalkozás indítását, a megszerzett tudás sikeres alkalmazását

 

Szeptember 23-án az SEE-Sustainable Entrepreneurship Education, magyarul a  Fenntartható Vállalkozói Ismeretek Oktatása projekt bemutatására került sor a csíkszeredai megyeházán. Az SEE projektet Csergő Anikó, a projekt menedzsere  mutatta be, ahol mesélt a projekt céljairól, tevékenységéről, és a várható eredményekről.

Az SEE program az Interreg Europe finanszírozási program jóvoltából valósult meg. A projekt fő partnere a BGE Hauts de France szervezet. A projekt legfőbb célja az, hogy a fenntartható vállalkozói oktatásra vonatozó regionális politikákat és programokat javítsák.

A projektben partnerek a következők: Kelet-Flandria Gazdasági Tanácsa, Belgiumból Lazio régió Olaszországból,  Rīga önkormányzata Lettországból,  Rottal-Inn körzet Németországból,  a Nyugat-Pomerániai régió Lengyelországból, és  Romániából Hargita Megye Tanácsa. A társult politikai hatóság pedig Hauts-de-France Regionális Tanácsa.

A projekt áprilisban kezdődött és 48 hónapon át fog tartani. A projekt célcsoportjába  tartoznak az oktatási intézmények, a tanárok és pályaválasztási tanácsadók, de leginkább a 15-20 év közötti fiatalok és szüleik.

A várható eredményekbe beletartozik, hogy az SEE projekt öt egymást kiegészítő területen azonosítja, elemzi, terjeszti és átadja a bevált gyakorlatokat. Mint például a vállalkozói gondolkodásmód fejlesztése, a 21. századi puha készségek fejlesztése, a digitális eszközök, játékok és módszerek fejlesztése és használata, a fenntarthatóság kultúrájának fejlesztése a jövő vállalkozó körében, valamint a vállalkozói ismeretek terjesztése a tanárok, az iskolák és már érdekeltek körében.

A projekt koncepciójáról röviden megtudhattuk, fontos hogy a fiatalok vállalkozói ismeretüket bővítsék, mert ez elősegíti a gazdasági növekedést, munkahelyeket teremt, és új piacokat nyit meg.

A vállalkozói képességek fejlesztése nemcsak a konkrét üzleti ismeretek elsajátítását jelenti, hanem kitér a kreatív gondolkodásra, a kockázatvállalás és problémamegoldásra, és a problémamegoldás elősegítésére is.

Ez a tudás hosszútávon kamatoztathatja a fiatalok pénzügyi függetlenségét, valamit képessé teszi őket arra, hogy alkalmazkodjanak a folyamatosan változó gazdasági környezethez.

A SEE (Sustainable Entrepreneurship Education) projekt célja közé tartozik a fiatalok vállalkozói készségeinek fejlesztése a fenntarthatóság jegyében. Ezt a programot azzal a céllal indították el, hogy reagáljon azokra a gazdasági és környezeti kihívásokra, mint például a magas munkanélküliség  és a hagyományos iparágak okozta környezeti károk. Egy másik cél, hogy olyan vállalkozói gondolkodásmódot alakítson ki a fiatalokban amely összhangban van a fenntartható fejlődéssel, és ösztönzi őket környezetbarát, társadalmilag felelős és gazdaságilag életképes vállalkozások létrehozására.

Ez az oktatási megközelítés a kreativitás és a vezetői készségek fejlesztése mellett lehetőséget nyújt arra is, hogy a fiatalok pozitív megnyilvánulást mutassanak a közösségeiknek, mindamellett hogy globális fenntarthatósági kérdésekkel foglalkoznak.

A projekt egyik kézzelfogható megvalósítása lesz egy kézikönyv, ami  2028-ra  kell elkészüljön és tartalmazza a projektben résztvevő partnerek jó példáit.

Csíkszereda, 2024. szeptember 23.