S-a încheiat etapa de dezvoltare a capacităților din cadrul proiectului CIBioGo – Participarea cetățenilor în guvernanța biodiversității (Citizen Participation in Biodiversity Governance – CIBioGo), finanțat prin programul Interreg Europe. Ultimul eveniment din seria celor trei întâlniri a avut loc pe 16 septembrie la Hotelul și Restaurantul Lacu Roșu.
Proiectul a început în 2023, iar în perioada următoare au fost organizate întâlniri semestriale cu părțile interesate locale, precum și mai multe vizite de studiu în regiunile partenere. La aceste vizite au participat specialiști din zona Hășmașului Mare, care au avut ocazia să cunoască direct bune practici internaționale. Cunoștințele dobândite în cadrul programelor externe au fost prezentate ulterior comunității locale și partenerilor profesioniști în cadrul evenimentelor de dezvoltare a capacităților.
La cea de-a treia și ultima întâlnire de la Lacu Roșu au fost analizate bunele practici din Potenza (Italia) și Valencia (Spania), iar participanții au discutat modalitățile prin care acestea sau anumite elemente ale lor pot fi integrate în documentul strategic al proiectului – Masterplanul pentru regiunea Hășmașul Mare.
Programul s-a încheiat cu o vizită pe teren la Piatra Poienii. Participanții au putut evalua în teren măsura în care bunele practici și ideile de dezvoltare prezentate pot fi aplicate în contextul natural specific regiunii. Această vizită a oferit posibilitatea de a completa planificarea strategică cu experiențe practice și observații directe.
După finalizarea seriei de evenimente de dezvoltare a capacităților, proiectul intră într-o nouă etapă: revizuirea și actualizarea Masterplanului pentru regiunea Hășmaș, prin integrarea bunelor practici internaționale și a experiențelor acumulate în cadrul vizitelor de studiu.
Elementul central al proiectului CIBioGo este consolidarea participării comunităților locale în guvernanța biodiversității, asigurând astfel un rol activ al părților interesate în conservarea valorilor naturale și în conturarea dezvoltării durabile a regiunii.
Proiectul CIBioGo este implementat de Consiliul Județean Harghita, în parteneriat cu instituții din șase regiuni europene. Inițiativa, care se desfășoară până în februarie 2026, are ca obiectiv îmbunătățirea instrumentelor politicilor regionale prin introducerea unor metode structurate de participare a comunităților în domeniul biodiversității și al serviciilor ecosistemice. Proiectul se concentrează în special pe regiunea Hășmaș, vizând elaborarea și dezvoltarea Masterplanului pentru această zonă, cu implicarea directă a comunităților locale și a părților interesate.
Miercurea Ciuc, 23 septembrie 2025