Február 18-án délelőtt sor került Hargita Megye Tanácsa mélyszegénység munkacsoportjának 2021-es évi beszámolójára, az idei tervek ismertetésére és nem utolsó sorban a Hargita megyei mélyszegénységben élő közösségek helyzetét bemutató kutatás eredményeinek ismertetésére is.

Az eseményen részt vettek: Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke, András Loránd, a Hargita Megyei Mélyszegénység Munkacsoport koordinátora, valamint a kutatást kivitelező Sólyom Andrea és Kiss Tamás szociológusok.

A Hargita Megyei Mélyszegénység Munkacsoportja 2020 novembere óta azon dolgozik, hogy felmérje a Hargita megyei mélyszegénységben élő közösségek helyzetét, valamint megfelelő eszközöket keressen a felmerülő problémák megoldására. Az eddigi munka során, a tanácskozások mellett elkezdődött egy széleskörű konzultáció is, amelyet tematikus előadásokkal és kerekasztalbeszélgetés-sorozattal is igyekeztek kiegészíteni. A 2021-es év egyik legfontosabb eredménye, hogy elkészült az a tanulmány, amely a mélyszegénységben élő közösségek helyzetét mérte fel

Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke beszédében kifejtette, hogy a szegénység nem lehet a társadalmi kitaszítottság okozója.

– Úgy gondolom, hogy a társadalomban a szeretet hiánya érezteti magát mindenhol, ha a társadalom szeretetre épülne, akkor nem beszélhetnék ezekről a problémákról. Napjainkban a mesterséges intelligencia buborékokat épített körülöttünk, eltávolodtunk a valóságtól, nem vesszük észre, hogy mennyire várjuk a szeretetet és a befogadást. Én hiszem, hogy a mélyszegénység munkacsoportunk ezeket a buborékokat pukkasztja ki. Mi esélyt adtunk ezeknek az embereknek, alkalmaztuk útépítő cégünkhöz. Örömmel tölt el, hogy éltek ezzel a lehetőséggel. Hiszem azt, hogy ezzel a témával foglalkozni kell. Erős szolidaritásra és széles körű összefogásra van szükség – zárta gondolatait Hargita Megye Tanácsának elnöke.

Hargita Megye Tanácsának tevékenységei a mélyszegénységben élő közösségek megsegítésében: https://tajekoztato.hargitamegye.ro/melyszegenyseg/

A kutatási jelentés bemutatása során Kiss Tamás előbb a megyére vonatkozó statisztikai adatok mellett a felmerülő strukturális és társadalmi helyzetképet ismertette, amelyet Sólyom Andrea az esetleges megoldási lehetőségek ismertetése mellett kitért a tanulmány szakmai tartalmának bemutatására is.

A tájékoztatók során András Lóránd ismertette a munkacsoport 2022-es évre vonatkozó terveit, amely a most bemutatott tanulmányt egy vizuális kiadvánnyal szeretné kiegészíteni. Emellett egy digitális kompetenciákat fejlesztő program is részét képezi az idei terveknek.

A legnagyobb kihívást a megyében létező 83 szegregátum látogatása, valamint az ehhez köthető helyi beavatkozási tervek készítése mellett, egy megyei szintű stratégia elkészítése jelenti. A tervek szerint ezeket a tevékenységeket egészíti majd ki, a nemzetközi roma nap alkalmából, a tavalyihoz hasonló, nemzetközi szakmai konferencia szervezése is áprilisban.

A tájékoztató nap végén sor került a Hargita megyei roma közösség képviselőivel való egyeztetésre, melynek nyomán döntés született egy Hargita Megyei Roma Fórum létrehozásáról is, amely a megyében élő közösségek fejlesztését célzó tervezésben vállal meghatározó szerepet.

A tevékenységek kivitelezésére Hargita Megye Tanácsa a 2022-es évi participatív költségvetése mellett, a Dream Road projekt, valamint a Roma program és az alintézmények hozzájárulása révén igyekszik anyagi forrásokat biztosítani.

Az eseményhez kapcsolódó további anyagok elérhetőek az alábbi linken: https://we.tl/t-pk3wm1KFh8

Csíkszereda, 2022. február 21.