Konzultáció az energia és a villanyáram adócsökkentése mentén
A helyi és regionális önkormányzatok szerepe kulcsfontosságú a helyi politikák végrehajtásában.
Február 24-én az Európai Néppárt által szervezett online konzultáción bemutatásra került az a véleménytervezet melyet az energia és a villanyáram adócsökkentése mentén terjesztett elő Borboly Csaba, a Régiók Bizottságának jelentéstevője.
A véleménytervezet megvitatásán részt vett Tánczos Barna Környezetvédelmi, Vízügyi és Erdészeti miniszter, Csák László szakértő, Bende Sándor országgyűlési képviselő, az Ipari és Szolgáltatási Bizottság elnöke, többek között az egységnyi adózásról szóló irányelvről és az Európai Szociális Alap létrehozásáról tárgyaltak. A dokumentumot március 10-én tárgyalják újra a Környezetvédelem, éghajlatváltozás és energiaügy” (ENVE) szakbizottság ülésén.
A tervezetről szóló egyeztetésen kiemelték a következőket: elsődleges az energia és az elektromos áram egységes európai adóztatására vonatkozó irányelv módosítása, fontos, az energia és villamos áram adóiból, illetve a kibocsájtott szennyeződési bevételekből egy éghajlati alap létrehozása, éghajlat semleges célkitűzések társadalmilag igazságos megvalósítása: kisebb régiók, háztartások helyzetének figyelembevétele, helyi vállalkozók, háztartások támogatása, a jelenlegi átalakult helyzet függvényében, regionális különbségek figyelembevétele, adókedvezmény és közvetlen, könnyen hozzáférhető beruházási támogatás létrehozása vállalkozások és háztartások számára, helyi és regionális önkormányzatok bevonása a cselekvési tervekbe, a fűtés és hűtés kérdéskörének hangsúlyozása Európa és Románia szerte.
Milyen társadalmi hatásai vannak az elszabadult energia- és villamosenergia-áraknak a kiszolgáltatott közösségekre, és mi a helyi és regionális önkormányzatok szerepe a helyi politikák végrehajtásában?
A konzultációhoz kapcsolódó élő bejelentkezés elérhető az alábbi linken: https://www.facebook.com/hargitamegye/videos/4736835773101579/
– A mai vita kiemelten fontos, mert a Régiók Bizottsága a települések és régiók hangját viszi be az európai döntéshozatali rendszerbe és ennek a bizottságnak a tagjai nagyon odafigyelnek azokra a problémákra, amelyekkel a polgárok szembesülnek, a megvalósítandó javaslatok és vélemények megfogalmazása során. Az energiahordozók egységes adóztatásával kapcsolatban azt látjuk, hogy ez egyre aktuálisabb kérdés, és itt kell javaslatokat tenni, mert a lakosság által fizetett ár nagy részét adók és illetékek teszik ki. Ha csökkennek az adók Hargita megyében is sok háztartás és vállalkozó helyzetét könnyíti meg. Tisztességes zöld paktumra van szükségünk, ezért a jelentéstervezet két kérdéssel kíván foglalkozni: az Európai Szociális Alap és az energiahordozó-adórendszer átszervezése, a hátrányos helyzetű állampolgárok védelme, a befektetők és munkahelyek elvesztésének megelőzése érdekében – mondta Borboly Csaba.
A nemzeti terveknek figyelembe kell venniük a regionális különbségeket, és az Európai Szociális Alapot az energiahatékony beruházások alapjaival kell kombinálni.
– Nem akarjuk, hogy a kis- és közepes méretű háztartások és vállalkozások viseljék az emelkedő energiaárak következményeit, ezért támogassuk egy olyan uniós program elindítását, amely segít ellensúlyozni ezt a kihívást. Valódi segítség lenne Romániának a következő években – hangsúlyozta Tánczos Barna, környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti miniszter.
A beruházásokat az egyes régiók sajátosságaihoz kell igazítani és konkrét cselekvési tervet kell kidolgozni annak érdekében, hogy a rászorulókhoz juthassanak források.
Ezzel kapcsolatban Bende Sándor országgyűlési képviselő, az Ipari és Szolgáltatási Bizottság elnöke elmondta, hogy fontos figyelembe venni a régiók éghajlati és környezeti adottságait, hogy a finanszírozási programok a helyi adottságokhoz és igényekhez kapcsolódjanak. Ezért a támogatási eszközök kialakításánál figyelembe kell venni a helyi sajátosságokat, hogy az állampolgárok életszínvonalát ne befolyásolják.
Az egyeztetés legfontosabb üzenete az volt, hogy siker akkor érhető el, ha az EU-tagállamok, régiók és a lakosság forrásait szinergikusan lehessen felhasználni – mondta Dr. Csák László, szakértő így elkerülhető az energiaszegénység a kevésbé fejlett területeken. Ezért is fontos egy megfelelő, problémaorientált uniós program elindítása, amely a háztartásokat és a mikrovállalkozásokat támogatja az emelkedő energiaárak jelentette kihívások kezelésében. A Szociális Klíma Alap elindításával, amely 72 milliárd eurós európai szintű támogatást jelentene, megvalósítható az elképzelés.
Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsa elnökének jelentéstervezete, amelyet idén márciusban tárgyal a Bizottsága, itt tanulmányozható: https://cor.borbolycsaba.ro/ro/?page_id=1089.
Csíkszereda, 2022. február 24