Hargita Megye Tanácsa több mint 4,2 millió euró értékben valósított meg „szoft ” projekteket a 2014–2020-as és a 2021–2027-es uniós költségvetési időszakokban
Hargita Megye Tanácsa május 9-én, Európa-napon csatlakozik azokhoz a közösségekhez, amelyek együtt ünneplik az európai egység, béke és fejlődés értékeit. Ez a nap emlékeztet bennünket arra, hogy az Európai Unió nemcsak intézményrendszer, hanem lehetőségek tárháza, amely kézzelfogható eredményeket hozott a Hargita megyében élő emberek számára is.
A megyei tanács számos uniós projektben vett részt partnerként, amelyek a közösségek javát szolgálták – a digitális fejlesztésektől kezdve az oktatáson, turizmuson és mezőgazdaságon át egészen a társadalmi befogadás elősegítéséig. Ezen társadalmi célú programok megvalósítása nemcsak a gazdaságot erősítette, hanem az együttműködés és a bizalom alapjait is építette.
A 2014–2020-as költségvetési ciklus során Hargita Megye Tanácsa 19 úgynevezett „szoft” (olyan fejlesztéseket, amelyek nem infrastrukturális beruházásokról szólnak, hanem tudásátadásról, képzésekről, együttműködésről, közösségépítésről vagy szervezeti fejlesztésről) projektet valósított meg, több mint 2,5 millió euró értékben. Néhány kiemelkedő példa:
- A DIGIT-HR projekt révén megvalósult egy online szolgáltatási platform, egyben ügyfélkapu, amely leegyszerűsítette, amely leegyszerűsítette a kapcsolattartást a lakosok és a megyei tanács között, csökkentve a bürokráciát és növelve az átláthatóságot.
- Az INSiGHTS program keretében elindult a „Visit Harghita” weboldal és mobilalkalmazás, amely a megye turisztikai kínálatát mutatja be, kiemelten népszerűsítve a zöld és fenntartható turizmust.
- Az E-COOL projekt célja a fiatalok vállalkozói gondolkodásának és készségeinek fejlesztése, amely hosszú távon munkahelyteremtést és innovációt eredményez a régióban.
- A CAPTION és CAPacity programok pedig a helyi gazdákat és termelőket segítették abban, hogy jobban eligazodjanak az agrárpolitikában, valamint fejlesszék a Székelytermék márka ismertségét.
A 2021–2027-es költségvetési időszakban Hargita Megye Tanácsa több mint 1,6 millió euró értékben nyújtott be és nyert el támogatást 17 tudásátadást és együttműködést támogató program keretében. Ezek a projektek olyan programok révén valósulnak meg, mint a Közös Agrárpolitikáról szóló tájékoztatási intézkedések, az Interreg Europe, a Polgárok, egyenlőség, jogok és értékek program, az Erasmus+, az Európai Bizottság Egységes Piac programja és a Duna Régió program.
Ez csak néhány kiemelt példa azon társadalmi célú programok, képzési és együttműködési projektek, együttműködést támogató program közül, amelyek európai uniós finanszírozással valósultak meg, vagy vannak éppen kivitelezés alatt Hargita Megye Tanácsa részvételével. Az uniós tagság lehetővé teszi, hogy részesüljünk a közös piac előnyeiből, tanuljunk más régiók jó gyakorlataiból, és fiataljainknak biztos jövőt építsünk itthon.
Bíró Barna-Botond, Hargita Megye Tanácsának elnöke így fogalmazott:
„Elgondolkodtató, hogyan nézne ki ma Románia az uniós források, a jó gyakorlatok átvétele, valamint az utazás és munkavállalás szabadsága nélkül. Május 9-én Európa napját ünnepeljük – számunkra ez a nap a jólét felé tett lépést jelenti. Tudjuk, hogy sok a tennivaló még, de ahogy Robert Schuman mondta: ‘Európát nem lehet egy csapásra felépíteni, sem pusztán valamely közös szerkezet kialakításával integrálni. Konkrét megvalósításokra, de mindenekelőtt a tényleges szolidaritás megteremtésére van szükség.’ Elengedhetetlen, hogy a belső és külső kihívások közepette is megerősítsük elköteleződésünket az uniós értékek iránt, és együtt dolgozzunk egy egységes, szolidáris Európáért.”
Hargita Megye Tanácsa elkötelezett amellett, hogy továbbra is aktív és megbízható partnere legyen az európai közösségnek, és minden lehetséges eszközzel elősegítse a megye fejlődését, fenntarthatóságát és társadalmi jólétét.
Jelenleg megvalósítás alatt áll 13 társadalmi célú program, képzési és együttműködési projekt, együttműködést támogató program van, amelyek témáikban érintik a biodiverzitást, a szociális gazdaságot, a fenntartható vállalkozói oktatást, az élelmiszer-pazarlás csökkentését, a vidéki közösségek fejlesztését, a szakmai mobilitás és mentorálás támogatását, valamint a nemzetközi ifjúsági programokat.
További információk Hargita Megye Tanácsának uniós projektjeiről a következő hivatkozáson érhetők el:
https://hargitamegye.ro/kozerdeku-informaciok/projektek/
Csíkszereda, 2025. május 9.