Mérföldkőhöz érkezett kórházunk az intenzív terápiás ellátásában: elindították a VR-terápiás programot a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház intenzív osztályán – tudomásunk szerint elsőként az országban. A Virtuális Valóság (VR) technológia alkalmazása bizonyítottan csökkenti a betegek szorongását, fájdalmát, segíti a rehabilitációt, és hozzájárul a depresszió és poszttraumás stressz megelőzéséhez – új távlatokat nyitva a kórházi ellátásban.

A kezdeményezés ötlete 2024-ben fogalmazódott meg dr. Kiss Konrád-Ottó rezidens orvos részéről. Az intenzív terápiás osztály csapata, dr. András-Hlavathy Katalin vezetésével, létrehozta a Páduai Szent Antal Egyesületet, melynek segítségével támogatást kezdtek gyűjteni. Egy évnyi kitartó munka révén, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa, a Csíki Vállalkozók Egyesülete és a Katalin-bál adományozóinak támogatása által, a Csíkszeredai Megyei Sűrgősségi Korház segítségével, 2025-ben sikerült beszerezni hat darab Meta Quest 3 VR szemüveget.

A rajtuk futó terápiás programokat az amerikai Invincikids szervezet biztosította számunkra térítésmentesen. Az alkalmazásokat három aneszteziológus orvos fejlesztette a Stanford Egyetemen.

2025. május 5-én lezajlott az első VR-terápia kórházunkban. A beteg akkor már két hete feküdt az intenzív osztályon. Fizikailag már jobban volt: gégekanülön keresztül, de lélegeztetőgép nélkül lélegzett, gesztusokkal és írásban kommunikált. Ő volt az első beteg, aki VR-terápiában részesült. Dr. Bartha István, dr. Ráduly Dénes és dr. Kiss Konrád-Ottó, valamint az intenzív osztály csapata jelenlétében a szemüveg felkerülése után a páciens „belemerült” a kanadai mamutfenyők világába. Az eleinte komoly arca fokozatosan oldódott, majd kíváncsiság és mosoly jelent meg rajta – olyasmi, amit eddigi tartózkodása alatt nem láttak. Másnap, amikor meglátta a szemüveget, izgatottan jelezte, hogy ismét szeretné a természetet látni – segítség nélkül felült az ágyában, majd saját kezével tette fel a maszk alá való védőt, várva a pillanatot.

Fontos a kórház számára, hogy mind a betegek, mind a személyzet biztonságosan és magabiztosan használhassa a VR technológiát. Ennek érdekében a következő intézkedéseket tartják be: zárt rendszerben működik, tehát nincs internetelérés, kizárólag az Invincikids Alapítvány által fejlesztett, betegbarát játékok és vezetett meditációk érhetők el. Az eszközöket csak azok a nővérek és orvosok használják betegekkel, akik részt vettek a belső oktatásban. A rendszer első használata előtt a betegek tájékoztatást kapnak.

A VR-terápiáról több tanulmány igazolta, hogy csökkenti a fájdalom intenzitását és kellemetlenségét, mérsékli a szorongást, csökkentheti a fájdalomcsillapítók szükségességét, lerövidítheti a kórházi tartózkodás időtartamát, segíti a gyorsabb és komfortosabb rehabilitációt, mentális menekülést biztosít, csökkentve az unalmat és tehetetlenségérzést. Ez az innovatív megközelítés segít megelőzni a depressziót, illetve a poszt traumatikus stressz szindróma kialakulását, mely az intenzív terápiás osztály gyógyult pácienseinek 20-40 százalékánál megjelenhet.

A jövőben szeretnék a VR szemüvegeket alkalmazni a gyógytornában is, szakképzett terapeutánkkal és speciális eszközökkel kiegészítve. Az ágyhoz kötött betegek gyors izomtömegvesztése gátolja a gyógyulást – ezen is segíthet a motiváló virtuális környezet. Emellett tudományos kutatást is terveznek a VR-terápia hatékonyságáról, különösen a romániai betegek körében – ilyen tanulmány jelenleg még nem létezik az országban.

„Nem tudjuk – sem laikusok, sem szakemberek – milyen lehet hosszú időt tölteni egy ingerszegény, kórházi környezetben, ahol csak a gépek pityegése, a lélegeztető suhogása és a szemben lévő fal határozza meg a napokat. A természet, az emberi közelség fizikai és érzelmi hiánya megviseli a lelket is. A VR nem jelent teljes megoldást, de enyhülést és kapaszkodót nyújthat. Ezt igazolják a kutatások és most már páciensünk visszajelzése is”

– fogalmazta meg dr. Kiss Konrád-Ottó.

Csíkszereda, 2025. május 8.