Fotó: https://tuzoltoegyesulet.ro/
Cél a katasztrófakezelés hatékonyságának javítása
A Hargita Megye Tanácsának testülete április 28-i ülésén jóváhagyta annak a partnerségi megállapodásnak a mintáját, amely a megye részvételét szabályozza két nemzetközi projektben – a SAFETY4TMF és InDiMaND projektekben –, amelyek a Duna Régió Program keretében valósulnak meg.
Mindkét projektben a megyei tanács stratégiai partnere a Hargita Megyei Önkéntes Tűzoltók Egyesülete.
A SAFETY4TMF projekt fő célja a katasztrófák megelőzésére, az azokra való felkészülésre és azok hatékonyabb kezelésére irányuló tevékenységek fejlesztése, különös tekintettel a többszintű kormányzati szereplők közötti együttműködés optimalizálására.
A célcsoportot helyi, regionális és országos közigazgatási szervek, ágazati ügynökségek, érdekképviseleti csoportok – beleértve a civil szervezeteket –, felsőoktatási és kutatóintézmények, nem KKV kategóriába tartozó vállalkozások, európai területi együttműködési csoportosulások, nemzetközi szervezetek, európai gazdasági érdekcsoportok és a széles nyilvánosság alkotják.
További részletek: https://hargitamegye.ro/safety4tmf-hu/
Az InDiMaND projekt célkitűzése pedig a Duna régióban működő katasztrófavédelmi szervezetek közötti koordináció és együttműködés fejlesztése az Európai Polgári Védelmi Mechanizmus (UCPM) szellemében. A projekt egységes katasztrófakezelési keretrendszer létrehozását tűzte ki célul, amely 10 dunamenti ország 30 kulcsszereplőjének műveleti kapacitását hivatott egységesíteni és megerősíteni.
A projekt időtartama 36 hónap, amely során Hargita Megye Tanácsa társult stratégiai partnerként vesz részt, a Hargita Megyei Önkéntes Tűzoltók Egyesületével együttműködésben, támogatást nyújtva az operatív feladatokban.
A projekt vezető partnere a Budapesti Tűzoltók Egyesülete, további partnerek:
- Magyar Máltai Szeretetszolgálat
- A Bolgár Köztársaság Önkénteseinek Országos Egyesülete
- Plovdivi Paisii Hilendarski Egyetem (Bulgária)
- Dél-nyugat-bolgár Önkormányzatok Egyesülete
- Multisalva Egyesület (Románia)
- Polgári Védelem Igazgatósága (Bosznia-Hercegovina)
- Tűzoltási Központ Oktatási és Technológiai Fejlesztési Intézete Split – Vucevica (Horvátország)
- Samaritan Slovakia (Szlovákia)
- Újvidéki Műszaki Tudományok Kar (Szerbia)
- Szlovéniai Tűzoltók Egyesülete
- Montenegrói Belügyminisztérium, Műveleti Ügyek Osztálya
Az InDiMaND projekt célcsoportja hasonlóan széles körű: helyi, regionális és nemzeti hatóságok, ágazati ügynökségek, közszolgáltatók, érdekvédelmi csoportok (beleértve az NGO-kat), egyetemek és kutatóintézetek, oktatási és képzési központok, vállalkozások, nemzetközi szervezetek, európai gazdasági érdekcsoportok (EEIG), kórházak és egészségügyi központok, önkéntes szervezetek és vészhelyzeti reagáló egységek, valamint a lakosság.
Csíkszereda, 2025. április 29.