Forrás: Maszol.ro

Nyolc középület energetikai felújítására nyert támogatást az Országos Helyreállítási Alapból (PNRR) Hargita Megye Tanácsa. Az összesen 86,7 millió lej értékű beruházás több, a megyei tanács fenntartásában álló intézmény működését befolyásolja. A munka idejére a legtöbb intézmény kénytelen átszervezni a tevékenységét, többnek pedig költöznie kell.

Építőteleppé alakul a következő mintegy két évben Csíkszereda, miután a székelyföldi városvezetés által megpályázott, energetikai korszerűsítést célzó projektek mellett Hargita Megye Tanácsa is hasonló fába vágja a fejszéjét.

A megyei tanács nyolc középület felújítására kért és kapott támogatást az Országos Helyreállítási Alapból (PNRR). A 86,7 millió lejt kitevő értékű munka elvégzéséhez a megyei önkormányzat csaknem 19 millió lejjel járul hozzá. Mindezt a tanács sajtószolgálata közölte a Maszol érdeklődése nyomán összeállított sajtóanyagában.

Mint az összefoglalóban  olvasható, a legnagyobb munka a csíkszeredai megyeháza épületénél lesz. Várhatóan április közepén kezdődnek el a felújítások, 54,8 millió lej értékben, amelyből a megyei tanács önrésze 13,1 millió lej. A megyeháza esetében a kivitelezés határideje 2026 június vége, amennyiben nem lesz akadályozó tényező, tudtuk meg. A munkát a Kossuth Lajos utcai résszel kezdik és szakaszosan haladnak körbe az épületen, emiatt a főbejáratot le fogják zárni – adták hírül.

A megyeháza monumentális épületében számos intézmény működik. A megyei tanács a felújítás ideje alatt igyekszik úgy megszervezni a munkát, hogy a szakapparátus kollégái ne kelljen kiköltözzenek az épületből. „A felújítandó részekben dolgozó kollégák átköltöznek azokba az irodákba, azokhoz a kollégákhoz, ahol később kezdődnek a munkálatok. Hasonló módon próbálja a többi intézmény is a munkát megszervezni. Előfordulhat, hogy lesznek intézmények, amelyek elköltöznek, itt azokra gondolunk, amelyeknek nincsenek más épületrészekben irodáik” – fogalmazták.

Mindez érinti többek között a Hargita Megyei Prefektusi Hivatalt, a megyei főtanfelügyelőséget és a fogyasztóvédelmi felügyelőséget is. Szintén az épület ad otthont a Megyeháza Galériának is, s a földszinti kiállító térben márciusban lesz az utolsó kiállítás – osztotta meg a megyei tanács tájékoztatásában.

Aláírták már a kivitelelési szerződést a Temesvári sugárúton található volt fogászati rendelő épületére is, ahol a Hargita Népe napilap szerkesztősége mellett a Hargita Megyei Kulturális Központ és a Gyermek Mentálhigiénés Központ is működik. Azaz működött, hiszen az épületből már kiköltöztek ezek az intézmények. A munka április végén kezdődhet el, a beruházás összege 11,7 millió lej, amelyből 1,17 millió lej a megyei tanács önrésze. A kivitelezés várhatóan itt is 2026 június végére fejeződhet be.

A megyei tanácstól kapott infomációk szerint a szerkesztőség átköltözött a Márton Áron utcába, a Kulturális Központ a Márton Áron Kulturális Központban kapott helyet, a Gyermek Mentálhigiéniás Központ egy része a kórház járóbeteg rendelőjének épületében fog működni a továbbiakban, másik része a Jéggpálya negyedi orvosi rendelőben – részletezték.

A népiskola költözik, a fül-orr-gége nem

Fenekestől felfogatja a Vámszer Géza Művészeti Népiskola tevékenységeit is a számára helyet adó épület felújítása, amely 2,1 millió lej értékű beruházás és a tervezés e hónap végén készülhet el.

Mint Sándor Árpád, az intézmény igazgatója a Maszol megkeresése nyomán megosztotta: a 400 diákot oktató népiskola kiköltözik az épületből a munka idejére. Az ebből a tanévből hátralévő időben és a 2025/2026-os tanévben egy bérelt ingatlanban fognak tanítani. A jövő héten, a téli sívakáció idején érkeznek a költöztetők és a hangszerparkkal, valamint a nagyobb bútorokkal indul az épület kiürítése.

Felújítják a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház fül-orr-gégészeti- és fizióterápia osztályának helyet adó épületet is, (amely a szintén megújuló városháza szomszédságában található). Az épület műemlékvédelem alatt áll, ezért nehézkesebb volt a tervezés, emelte ki a megyei tanács sajtószolgálata. A „lábasház” néven ismert épület esetében márciusban fejezhetik be a terveket, és ezt követően kell kiváltani a szükséges engedélyeket a munkálatok elkezdéséhez. A több mint öt millió lej értékű felújítás befejezése szintén 2026 június végére várható.

A csíkszeredai kórház vezetősége a Maszol érdeklődésére azt közölte, hogy a fül-orr-gégészeti osztály nem fog elköltözni az épületet érintő felújítás miatt, átszervezésékkel biztosítható lesz a medikális tevékenység folyamatossága.

A fent soroltakon túl felújítják a Hargita Megyei Személyi Nyilvántartó Közszolgálatnak helyet adó, Szentlélek utcában található épületet is. A pályázati költségvetés ebben az esetben 2,17 millió lej. Jelenleg zajlik a közbeszerzés, február 20-ig várják az ajánlatok benyújtását. A Homoródfürdőn található Hatos Villa épülete 2,27 millió lejből újul meg 2026 júniusáig bezáródóan. Itt szükség volt új tűzvédelmi szakvéleményre, ami a tervezés alapját képezi és várhatóan április végéig el is készülnek az energetikai felújítás tervei, tudtuk meg. Felújítják Bélborban az Inkluzív Oktatási Központnak helyet adó épületeket is.