Erős képviselet kell egy fejlett egészségügyért!

Hargita Megye Tanácsa az elmúlt években elkötelezetten dolgozott az egészségügyi infrastruktúra fejlesztésén, hisz a közösség jövője csak egy erős, modern és mindenki számára elérhető egészségügyi rendszerrel biztosítható. A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházzal fenntartott jó együttműködés mellett a beruházások üteme jelentős mértékben függ a kormányzati támogatásoktól.

A 2021 és 2024 közötti időszakban számos olyan beruházást sikerült megvalósítani, amelyek alapvetően meghatározzák Hargita megye lakosainak életminőségét az egészségügy szempontjából.

2021-ben megnyílt az Epilepszia és EEG Központ, valamint a poliklinika épületében a Szenológiai Központ, ahol a legmodernebb technológia segítségével végzik el a szükséges vizsgálatokat. 2022-ben átadták az Intervencionális Kardiológiai Központot, amely lehetővé teszi a szívbetegségek gyors és hatékony helyben történő kezelését. A központ Magyarország kormányának támogatásával, a Mens Sana Alapítvány és az RMDSZ közreműködésével jöhetett létre.

2022 októberében a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban először végeztek minimálisan invazív lézeres vesekő-eltávolítást, amelyet Hargita Megye Tanácsának támogatásával, egy korszerű, 420.000 lej értékű berendezés beszerzésével tettek lehetővé.

Ugyanebben az évben elkészült a kórház helikopter-leszállója, amely lehetővé teszi a sürgősségi ellátáshoz szükséges gyors légi szállítást – ez az országban csupán a harmadik ilyen létesítmény.

A Sürgősségi Betegellátó Egység bővítése-korszerűsítése és felszerelése egy olyan folyamatban lévő nagy beruházás, amely meghatározó lesz Hargita megye egészségügyi jövője szempontjából.

A projekt keretében megduplázódik a sürgősségi ellátás kapacitása, továbbá radiológia, gyógyászati raktárak, hőközpont és oktatási helyiségek is helyet kapnak. Az építkezést az Országos Beruházási Társaság koordinálja, és másfél év alatt kell elkészülnie. A beruházás összértéke 70,37 millió lej, amelynek sikeres és időben való megvalósítása csak kormányzati pozícióból biztosítható.

A járóbeteg-rendelők korszerűsítése is kulcsfontosságú, amely 75 százalékban készen van, de a finanszírozási akadályok miatt a határidő 2025-re tolódott. Ezen kívül elindult a Tüdőgyógyászati és Fertőző Osztályok új épületének megvalósítása is, amely szintén jelentős előrelépést jelent a regionális egészségügyi színvonal emelésében.

Hargita Megye Tanácsa saját forrásból eddig öt olyan épületet építtetett a kórház szomszédságában, amelyek az egészségügyi személyzet lakhatását szolgálják. Jelenleg egy épület tervezése van folyamatban a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház területén, amelyben újabb 24 lakás kap helyet az Országos Lakásügynökség (ANL) támogatásával. További részleteket  itt olvashatnak.

Bíró Barna-Botond, Hargita Megye Tanácsának elnöke szerint az a cél, hogy minden lakos számára elérhetővé tegyék a minőségi és gyors egészségügyi szolgáltatásokat.

– Kulcsfontosságú feladatunk az egészségügyi szolgáltatások bővítése, és el akarjuk érni, hogy a kórház regionális klinikai szintre fejlődjön, hogy senkinek ne kelljen más megyébe utaznia különböző beavatkozások vagy szolgáltatások eléréséért. A kórházi fejlesztéseink akkor kaptak igazán lendületet, amikor az RMDSZ kormányon volt, azóta minden lassabban megy. A sürgősségi betegellátó egység bővítése óriási megvalósítás lesz – életek múlhatnak rajta. Ezért létfontosságú, hogy ott legyünk, ahol a döntések születnek, hiszen a mi ügyeink csak számunkra fontosak. December 1-jén mindannyiunk jövője a tét, tegyünk együtt az egészségügyért, közösségünkért, a jövőnkért

– részletezte a megyei tanács elnöke.

Hargita Megye Tanácsának testülete továbbá tanácsülés keretében, november 28-án hozhat döntést arról a megvalósíthatósági tanulmányról, amely egy újabb pályázat leadásához szükséges, melyet az Egészségügyi Minisztérium hirdetett meg partnerségben az Európai Beruházások és Projektek Minisztériumával.

A kórházi infrastruktúra fejlesztését támogató program keretében egy négy szintet magában foglaló új épületszárny építését tűzték ki célul.

Az új épület az alábbi részlegeket fogja tartalmazni: alagsorban veszélyes hulladék tároló, gyógyszertár, fizioterápia, radiológia, valamint raktárak és egyéb kiegészítő helyiségek. A földszinten pszichiátria, nappali kórházi ellátás és egyéb szolgáltatások lesznek. Az emeleteken gyermekgyógyászat, onkológia, gasztroenterológia, belgyógyászat, dermatológia, fizioterápia és reumatológia szakterületek kapnak helyet.

A beruházás összköltsége közel 748 millió lej, a pályázat leadási határideje december 2.

Csíkszereda, 2024. november 27.