Narancssárgába öltözik a megyeháza épülete Nők Elleni Erőszak Megszüntetésének Világnapján
Hargita Megye Tanácsának épülete november 25-én, hétfőn, 18 és 20 óra között narancssárga színnel lesz megvilágítva a Nők Elleni Erőszak Megszüntetésének Világnapja alkalmából.
Ez az ENSZ „Narancssárga a világ” nemzetközi kampányának része, amely arra hívja fel a figyelmet, hogy a nők elleni erőszak az emberi jogok megsértésének egyik legelterjedtebb formája.
„Nem lehet elégszer hangsúlyozni a téma fontosságát.Támogatjuk a bántalmazottakat, és tudatni szeretnénk velük, hogy nincsenek egyedül – mindig van kiút. A legfontosabb, hogy merjenek segítséget kérni”
– nyilatkozta Bíró Barna-Botond, Hargita Megye Tanácsának elnöke.
Romániában minden harmincadik másodpercben megvernek, bántalmaznak egy nőt, évente pedig több mint 200 nő válik a családon belüli erőszak halálos áldozatává. Az erőszak sokféle formát ölthet, például családon belüli bántalmazás, emberkereskedelem, szexuális erőszak, gyermekházasság, vagy akár gyilkosság. A nők elleni erőszak káros az egyénre és hosszú távú következményei vannak a családokra és a társadalomra nézve.
Hargita Megye Tanácsa, Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatósága, Csíkszereda Városháza, az RMDSZ Csíkszeredai Nőszervezete és a Cinema Csíki Mozi közösen lépnek fel a bántalmazás bármely formája ellen.
A családon belüli erőszakra, mint társadalmi szintű problémára reagálva egy panelbeszélgetéssel egybekötött ingyenes filmvetítést szerveznek november 26-án 18 órától a Csíki Moziban, ahol az It Ends With Us – Velünk Véget Ér című, nagy népszerűségnek örvendő filmet fogják vetíteni, amely egy bántalmazó kapcsolat kialakulását és a tettlegességig fajuló részleteit mutatja be.
Az esemény részleteit itt találják: https://fb.me/e/54SsVXIah
A panelbeszélgetésen Búzás Beáta kommunikációs szakember moderálásával Simó Irma klinikai pszichológus, az Áradat Egyesület Egyesület szakmai vezetője, Köllő Ildikó filmrendező, Kozma Attila színművész, valamint Becze Tihamér, a székely jégkorongozó fog részt venni. A cél a tudatosítás, van kiút a bántalmazás ördögi köréből. A bántalmazottakat segítségkérésre, a szemtanúkat pedig arra bátorítsák, hogy merjék jelenteni – akár névtelenül is – azokat az eseteket, melyekről tudomásuk van.
Országos, a nap 24 órájában bizalmas és biztonságos segélyhívó vonal működik bántalmazott vagy erőszak által veszélyeztetett nőknek. családon belüli erőszak országos segélyhívószáma a következő: 0800 500 333.
Csíkszereda, 2024. november 25.