2,7 millió lej támogatást szavazott meg a megyei tanácstestület települések fejlesztésére

A költségvetés módosítása, a megyei utak beruházásaival kapcsolatos döntések, új digitális megoldásokra irányuló projektek, valamint a települések fejlesztésére hatszázalékos adóvisszaosztásból származó összegeket szavazott meg a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén november 15-én, pénteken.

A kormánytól kapott 247 ezer lejt foglaltak be a megyei költségvetésbe. Az összeg nagyrészét többek között az Oklándi Inklúzív Oktatási Központ és a csíkszeredai „Szent Anna” Speciális Szakiskola számára folyósítják.

További 5 millió lejt utalt a kormány, amelyből a megyei tanács 2,85 millió lejt a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóságnak továbbít, tekintve, hogy évvégére az igazgatóság ismét költségvetés hiánnyal küzd. További egymillió lejt az utas beruházásokra különítenek el.

A megyei utak kapcsán elfogadták a 137-es megyei út felújításának aktualizált költségvetését és műszaki-gazdasági mutatóit. Mint ismert, elkezdték az első réteg aszfalt leterítését Székelykeresztúrról indulva, már Décsfalvánál járnak, az időjárástól függően pedig a teljes szakaszt szeretnék idén leaszfaltozni Székelyudvarhelyig.

Előre léptek a Szentábrahámon tervezett járdaépítéssel is, amely a 136-os megyei út mentén fog épülni. A testület elfogadta beavatkozási munkálatok engedélyezési dokumentációját (DALI).

EU-s forrásokra pályáznak, amely Hargita megye turizmusát, egészségügyi rendszerét és oktatását fejleszti

A turizmus fejlesztésére Csíkszereda várossal közösen pályáznak 2,5 millió lejre, amelyből a Visit Harghita felület szolgáltatásait bővítenék. Elérhetővé válna a Visit Harghita kártyás rendszer és a turisztikai szolgáltatók is helyet kapnának az új, kibővített felületen, valamint egy Visit Szereda alfelületet is kialakítanak.

Az egészségügyi rendszert is digitalizálnák. Hozzátartozók számára is elérhető betegkövető rendszer kiépítésére nyújt be pályázatot Hargita Megye Tanácsa partnerségben a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházzal és a Székelyudvarhelyi Városi Kórházzal közösen. Mindezek mellett a belső informatikai hálózatot is korszerűsítenék a dokumentummenedzsmentet is megkönnyítve. A pályázható összeg szintén 2,5 millió lej.

Tízmillió lejre pályáznak a Hargita Megyei Tanfelügyelőséggel bölcsődei és óvodai oktatásfejlesztésre. Legalább 600 gyermeket és 35 intézményt érintene sikeres pályázat esetén a program. A programból stratégiát dolgoznak ki az oktatásfejlesztésre, képzésekre kerül sor nemcsak dadák és óvónők számára, de a szülők részére is, továbbá megfelelő bútorzat és felszerelés vásárlása a cél.

Udvarhelyszéki és Gyergyó-térségi településeknek hagytak jóvá támogatást

2,7 millió lejt szavazott meg továbbá a megyei testület települések fejlesztésére is a hatszázalékos adóvisszaosztásból.

Gyergyószentmiklós 63,3 ezer lejt használhat fel a közszolgálatot kiszolgáló nagyteljesítményű kazán javítására. Borszék részére 100 ezer lejt szavaztak meg az utcák felújítására. Gyergyóalfalu 300 ezer lej támogatásban részesül villanyhálózat bővítésére és korcsolyapálya kialakítására. Ugyancsak szabadtéri jégpályájára 100 ezer lejt használhat fel Gyergyóújfalu is. Gyergyóremete községnek 300 ezer lejt folyosítanak a gázhálózat beruházásuk önrészének fedezésére.

Oroszhegy és Felsőboldogfalva 200-200 ezer lej támogatást kap utcák felújítására. Szentegyháza 450 ezer lejt használhat fel a központi parkban kialakítandó játszótérre és szolgálati lakásokra egészségügyben vagy tanügyben dolgozó fiatalok számára. 300 ezer lejt hagyott jóvá a testület Lövéte számára napköziotthon építésére és felszerelésére. További 300 ezer lejt pedig Parajd használhat fel Alsósófalván és Felsősófalván utca felújítására. Siménfalva nappali foglalkoztatóközpontot szeretne létrehozni, amelyhez 196,1 ezer lej támogatást szavazott meg a megyei testület. 200 ezer lejt pedig Zetelaka község utcák felújítására fordíthat.

A rendkívüli ülést Hargita Megye Tanácsa Facebook-oldalán nézhetik vissza:

https://fb.watch/vUdz3cBKn-/

Csíkszereda, 2024. november 15.