Beszámoló készült Hargita Megye Tanácsának felnőttképzési lehetőségeiről
Hargita Megye Tanácsa és alintézményei az elmúlt négy évben jelentős előrelépéseket tettek a felnőttképzés területén, széleskörű képzési lehetőségeket kínálva úgy a helyi lakosoknak, mint a különböző szakterületek képviselőinek.
Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége számos képzési programot indított a felnőttek számára, többek között pályázatíró képzéseket, amelyek 2022 és 2023 között Gyergyószentmiklóson, Székelyudvarhelyen és Csíkszeredában szerveztek meg közel 150 fő részvételével.
Az ügynökség a segédpincér tanfolyamot indít 2024 októberében, amelynek elméleti oktatása a megyeházán, gyakorlati képzése pedig Csíksomlyón vagy más egységekben történik. Ezen kívül 2024 szeptember 27-29-én a Kalot Egyesülettel közösen lelkigondozói és pedagógusi képzést szerveznek, amely célja, hogy a résztvevők szakmai felkészítést és mentorálási készségeket szerezzenek.
Részleteketet itt találnak: https://www.facebook.com/fejlesztesiugynokseg
2024-ben Hargita Megye Tanácsa 10.000 lejjel támogatja a Hargita Megyei Tűzoltók Egyesülete által szervezett „Képzők képzése” című tanfolyamot. Ez a program célzottan a tűzoltók szakmai továbbképzését szolgálja, és a korábbi évekhez hasonlóan jelentős szerepet játszik a helyi közösség biztonságának növelésében.
Ezen kívül, 2021 és 2023 között a Hargita Közösségi Fejlesztési Társulás az EDUTECH Consulting Képzési Központtal együttműködve idegenvezetői képzéseket szervezett. A program keretében közel 150 idegenvezető kapott olyan oklevelet, amelyet a Turisztikai Minisztérium hagyott jóvá és az Oktatási és Munkaügyi Minisztérium akkreditált.
2022-től kezdve több mint 500 fő vett részt gasztropont témájú képzéseken is, amely a helyi gasztronómiai pontok létrehozásának és működtetésének lépéseit érintette.
A Vámszer Géza Művészeti Népiskola jelentős növekedést mutatott, 2017 óta a tanulói létszám 600 főről 1389 főre emelkedett, ahol a hallgatók 25%-a felnőtt. A felnőttek körében különösen népszerűek voltak a népi és iparművészeti szakok, mint a bútorfestés, kerámia, fafaragás és ékszerkészítés.
A képzések között olyan szakok szerepelnek, mint a kovácsképzés, nemezelés, fafaragás, asztalos-képzés, bútorrestaurálás, kerámia, cipőkészítés, ékszerkészítés, nemezcipő-készítés, szövés, ruhatervezés, és úri hímzés.
A 2023/2024-es tanévben a jelentkezési határidő 2024. szeptember 20.
Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke hangsúlyozta, hogy a tanulás és fejlődés lehetősége mindenki számára elérhető kell legyen és napjainkban még inkább nyitottnak kell lennünk erre.
- A különböző beruházások és vállalkozások, a turizmus tekintetében nagy segítséget jelentenek a pályázatok, hiszen sok esetben ezek biztosítják az anyagi hátteret, de ehhez széleskörű tudásra van szükség, amit mi igyekszünk biztosítani – mondta a megye elnök.
Ezek a képzési programok és támogatások nemcsak a szakmai tudás növelését szolgálják, hanem hozzájárulnak a helyi közösség fejlődéséhez és a megye gazdasági életének fellendítéséhez is.
További részletek és információk a következő linken érhetőek el: https://elemzo.hargitamegye.ro/wp-content/uploads/2024/01/Felnotteket-celzo-kepzesek-Hargita-Megye-Tanacsa-tamogatasaval-2.pdf
Csíkszereda, 2024.szeptember 17.