Végéhez ért a romák nemzetközi világnapja alkalmából szervezett háromállomásos Rafi Lajos-est sorozat, melyet Hargita Megyei Tanács szervezett. Az eseménysorozat szervezésében és kivitelezésében a Hargita Megyei Mélyszegénység Munkacsoport mellett a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont, a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ, és Gyergyószárhegy Polgármesteri Hivatala is szerepet vállalt. Az eseménysorozat mindhárom állomásán előadóként, beszélgető partnerként vett rész Ferenczi Attila költő és irodalmár, a Salamon Ernő Elméleti Líceum igazgatója, aki Rafi Lajos gyermekkori barátjaként mesélt Rafi Lajos életörténetéről, valamint arról, hogy miként is alakult, bontakozott ki Rafi Lajos költői életpályája és költői világa. A beszélgetések során Ambrus Dorottya magyar irodalom szakos tanár szakmai megközelítésben beszélt a Rafi Lajos költészetében jelenlévő kettőségekről és annak lehetőségéről, hogy a költő művei miként alkalmazhatóak a mai oktatási rendszerben. Barabás Blanka fiatal költőként a saját és a Rafi Lajos versei közötti párhuzamokat hangsúlyozta, valamint arról is beszélt, hogy miként tud napjainkban egy fiatal költő azonosulni a Rafi Lajos-versekben fellelhető útkeresés, vívódások, művészi kibontakozás problémával.
Fontos megemlíteni, hogy Hargita Megye Tanácsának figyelmét Rafi Lajos munkásságának fontosságára Borbély András esztéta, kritikus, a Hargita Megyei Mélyszegénység Munkacsoport tagja hívta fel, aki mindhárom emlékest során moderátori szerepet vállalt. Tovább javasolta, hogy Rafi jelentőségének méltó szakmai értékeléséhez, szövegei tágabb körű értelmezéséhez és kontextualizálásához szükséges lenne létrehozni egy új irodalomtörténeti kategóriát, az erdélyi magyar-roma irodalomét, amelynek Rafi Lajos Ábrahám Jánossal együtt alapítója. Az eseményeken kihangsúlyozták, hogy Rafi Lajos költészetére alapvetően a kettősségek jellemzőek, amelyben a gábor cigány székely környezetben élve, bádogos mesterséget művelő költőként, a családapa és művész társadalmi szerepei között őrlődve élte életét, kereste útját. Amint Ferenczi Attila, a 2017-ben a Polis Kiadó gondozásában megjelent Halottként él az Isten című gyűjteményes kötet előszavában fogalmaz: „Rafi Lajos nem volt sem eléggé cigány, sem eléggé magyar, és ez a vívódás meghatározóvá vált nem csak életében, de költészetében is.”
A Székelyudvarhelyen, a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont székhelyén megszervezett eseményt követően Csíkszeredában a Zengő térben került sor meghitt hangulatú emlékestekre. Az eseménysorozat április 26-án, pénteken Gyergyószárhegyen ért véget, amelynek keretében Hargita Megye Tanácsa Kájoni János-díjának post mortem átadására is sor került.
A szervezők igyekeztek teret adni a fiatal roma tehetségek számára is a megmutatkozásra, ugyanis Barabás Blanka költő mellett Székelyudvarhelyen Isztojka Máté mesemondó, a nagyapai örökségből merítkezve mesélt cigány népmeséket a résztvevőknek. Csíkszeredában Joni Renáta fuvolajátékával bűvölte el a résztvevőket, míg Gyergyószárhegyen Gábor Mihály szavalta el Rafi Lajos Güdüci február című versét. Az eseménysorozat másik kuriózuma a Truba-moll zenekar produkciója volt, akik a gyergyószárhegyi esemény keretében többek között Rafi Lajos megzenésített verseivel emelték az est színvonalát.
Az eseménysorozatok közül elmondható, hogy talán a záróesemény örült a legnagyobb érdeklődésnek, amelyen a Rafi költészete iránt érdeklődők mellett a helyi intézmények képviselői, Rafi Lajos barátai és családtagjai is részt vettek.
Az eseménysorozat zárómomentuma volt Hargita Megye Tanácsa Kájoni János-díjának post mortem átadása Rafi Lajos családtagjainak. A Kájoni János-díj Hargita Megye Tanácsának a kiemelkedő művészeti tevékenységért kiosztandó díja, amely azoknak a személyeknek adományozható, akik a kulturális élet, az irodalom, a művészetek (zene, tánc, színház, képző- és iparművészet, építőművészet, népművészet, film- és fotóművészet) terén kiemelkedő művészi színvonalú alkotótevékenységet, valamint a közművelődésben hosszú időn keresztül maradandó értékeket teremtő, kimagasló munkát végeztek.
A Hargita Megye Tanácsa által átadott díj – Rafi Lajos munkásságának méltó elismerése mellett – a 2023 év végén elfogadott Hargita megyei roma stratégia irányelveibe is illeszkedik, a Hargita megyében élő roma közösségek kulturális elismerésének folyamatában legalábbis szimbolikus mérföldkőnek számít.
Csíkszereda, 2024. április 29.