A Román Akadémia asztalán a beavatkozási és intervenciós kvótát elfogadó rendelet
Tánczos Barna, RMDSZ-es környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti miniszter mandátumának utolsó napján, június 15-én írta alá a medvepopulációra vonatkozó megelőzési és beavatkozási kvóták jóváhagyásáról szóló minisztériumi rendeletet. E szerint 426 példányt megelőzési céllal, 55 példányt pedig beavatkozási céllal lehet majd eltávolítani, ha a tudományos akadémia és a vadászati tanács pozitív véleményezése után a rendelet megjelenik a Hivatalos Közlönyben.
Mint azt a Román Akadémia június 15-ei közleményében hírül adta, addig nem véleményezik a rendeletet, amíg a környezetvédelmi minisztérium nem egészíti azt ki az Országos Erdészeti Kutatási és Fejlesztési Intézetnek a tanulmányával, amelynek alapján a tárca az intervenciós kvótákról döntött.
A hír kapcsán Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke kifejtette: „Gratulálok Tánczos Barna szenátor úrnak a környezetvédelmi tárca minisztereként elvégzett munkájához, kiemelten a minisztériumi mandátumának utolsó napján aláírt, a medvepopuláció szabályozásáról szóló rendeletéhez. A medvepopuláció szabályozása, a medvék által okozott károk megfékezése, az ember-nagyragadozók közötti konfliktusok kezelése egy olyan téma, amellyel kiemelten foglalkozom több mint tíz éve. Napi szinten kapcsolatban vagyunk a helyi lakosokkal, károsult gazdákkal, a medvetámadások áldozataival. Ez alatt az időszak alatt fogadták el a Régiók Bizottságánál a konfliktust okozó fajokra vonatkozó jelentésemet, és említhetem az Európai Nagyragadozó Platformban való részvételünket is. Mivel helyi szinten nincs lehetőségünk beleszólni a medvepopuláció kezelésébe, ezért a helyi tapasztalatok alapján az elmúlt években folyamatosan nyújtottunk be törvénymódosító javaslatokat a minisztériumhoz. Egy szakemberekből álló munkacsoporttal kidolgoztunk egy javaslatcsomagot az ember-medve együttélés témájában, az Európai Parlament Petíciós Bizottságához is benyújtottuk a panaszunkat, valamint az Európai Unió különböző fórumain szólaltam fel a témában. Tekintve a medveprobléma összetettségét, a megelőzési és intervenciós kvóta egy fontos (de nem elégséges) lépés az ember-medve konfliktusok kezelésében. Ennek a meglépéséért gratulálok a szenátor úrnak, és remélem, hogy nem marad a kezdeményezések szintjén, hanem valóban alkalmazható jogszabály válik belőle. Ugyanakkor abban is bízom, hogy az általunk felterjesztett további javaslatok sem vesznek el az újabb tárcavezető asztalán, hiszen a medveprobléma ügye sajnos továbbra sincs megoldva, a munkát ebben a témában folytatnunk kell!”
A megyei tanács elnöke arra a hírre is reagált, miszerint Romániába szállítanák azt az olaszországi medvét, amely megölt egy turistát: „A medveprobléma súlyosságát jelzi az is, hogy odáig eszkalálódott, hogy természetesnek tűnik más országok számára, hogy a problémát áthelyezzék Romániába. Mintha a romániai emberek élete nem számítana annyit, mint a nyugatiaké, nem abban igyekeznek, hogy megvédjék a romániai emberek biztonságát, hanem áthelyezik a problémás egyedeket hozzánk, egy olyan országba, ahol még a saját, meglévő medvepopulációnk kezelése sincs megoldva, ahol napi szinten történnek medvetámadások, ahol nincs hová elszállítani a problémás egyedeket. Ennek véget kell vetni, az emberi élet védelmének az Európai Unió Alapjogi Chartájának 2. cikkelyébe foglalt jogát biztosítani kell minden európai uniós polgár számára! Úgy tűnik, hogy nem sikerült elég határozottan képviselni Románia részéről a helyzet súlyosságát, a probléma kezeléséhez szükséges erőforrások hiányát.”– hangsúlyozta Borboly Csaba.
Csíkszereda, 2023. június 19.