Dolgozik Hargita Megye Tanácsa mélyszegénység-munkacsoportja
Egy kutatási jelentést is bemutattak Hargita Megye Tanácsa mélyszegénységgel foglalkozó munkacsoportjának a március 10-i megbeszélésén, amelyen az eddig megvalósított lépésekről, illetve a további tervekről, célokról egyeztettek. A gyorsjelentés a Somlyó utca 33. szám alatt lakókat érinti, és egy önkéntes munka eredménye, amelyet Sólyom Andrea, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Csíkszeredai Karának adjunktusa és Kiss Tamás, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet munkatársa készített. A gyorsjelentés több szegmenst is magában foglal, a cél a helyzet szakmai felmérése volt.
A munkamegbeszélést András Lóránd, a munkacsoport koordinátora vezette, továbbá részt vettek a megyei tanács alintézményeinek vezetői, illetve további témában érintett szakemberek is. Az egyeztetés a január 7-én történt tűzeset helyzetjelentésének bemutatásával indult, amely a tűzeset utáni folyamatokat foglalja magában. Szó esett a válságos helyzet beavatkozási folyamatának öt lépéséről: életmentési időszak, szociális munka rendszerezése, a szociális beavatkozás hosszú távú alapozása, mentoring időszak, illetve a monitoring (utánkövetési) időszak.
– Jelenleg a helyzet a második, illetve a harmadik fázisában tart, amely során a felkészülés történik a negyedik, vagyis a mentoring időszakra, amelyet egy utánkövetési időszak követ. Továbbá fontos megjegyezni, hogy folyamatban van a mélyszegénységtérkép elkészítése is – fogalmazott András Lóránd munkacsoport-koordinátor.
Hargita Megye Tanácsa elkötelezett a mélyszegénységben élő közösségek társadalmi felzárkóztatása ügyében. Annak tudatában, hogy a társadalmi felzárkóztatás egy komplex és sokrétű szakmai szemléletet igénylő munka, Hargita Megye Tanácsa fontosnak tart egy széles körű szakmai konzultációt ebben a témakörben, ezért egy olyan nemzetközi konferencia szervezését tűzte ki célul, amely révén az érdekeltek betekintést nyerhetnek a szegénységgel, a roma közösségekkel, valamint az ehhez köthető szakpolitikákkal és társadalmi inklúzióval kapcsolatos gyakorlatokba.
A konferencia – a szakmai előadásokon, kiscsoportos műhelymunkákon és kerekasztal-beszélgetéseken kívül – terepszemlét, kulturális programokat, valamint roma kézművesek és termelők bemutatkozását is magában foglalja majd. Továbbá folyamatban van a Hargita megyei mélyszegénységtérkép elkészítése is, amely az eddigi kutatásokra alapszik. A térkép elkészítése után kezdődik a konzultációs időszak.
A konferencia tervezett időpontja: 2021. április 7–10.
Hargita Megye Tanácsa mélyszegénység-munkacsoportjának oldala elérhető az alábbi linken: https://tajekoztato.hargitamegye.ro/melyszegenyseg/
Csíkszereda, 2021. március 10.